Više javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je krivične prijave grupe "Oktobar" podnete protiv ambasadora Rusije u Srbiji Aleksandra Bocan Harčenka i direktora Bezbednosno informativne agencije (BIA) Srbije Aleksandra Vulina, saopšteno je 25. januara.
Saopštenje tužilaštva usledilo je šest dana nakon što su advokat iz Beograda i predsednik grupe građana "Oktobar" Čedomir Stojković, kao i predstavnici ruskih i ukrajinskih antiratnih grupa, podneli seriju krivičnih prijava zbog delovanja Vagner grupe u Srbiji, kao i "mobilisanja državljana Srbije za učestvovanje u ratu u Ukrajini".
Protiv Vulina je odbačena krivična prijava, koja je podneta zbog "nedelovanja BIA na suzbijanju obaveštajnih i vrbovateljskih aktivnosti Rusije", dok je protiv ambasadora Bocan Harčenka odbačena krivična prijava "zbog organizovanja učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi, odnosno ratu u Ukrajini".
Odbačene sve krivične prijave
Tužilaštvo je saopštilo da su, pored krivičnih prijava protiv Vulina i Bocan Harčenka, odbačene i krivične prijave protiv NN lica zaposlenih u ruskoj ambasadi i Ruskom domu, i više NN lica koja su u vezi sa Srpsko-ruskim humanitarnim centrom u Nišu.
Takođe, odbačena je i krivična prijava protiv vođe desničarske organizacije "Narodne patrole" Damjana Kneževića i NN lica iz te organizacije.
Protiv njih je advokat Stojković podneo krivične prijave zbog "zbog organizovanja učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi, odnosno ratu u Ukrajini".
Učestvovanje u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi je po zakonima Srbije krivično delo.
"Krivične prijave su odbačene, jer ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno prijavljeno krivično delo, niti bilo koje drugo krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti", navedeno je u saopštenju tužilaštva.
U saopštenju se dodaje da tužilaštvo smatra da su navodi krivičnih prijava zasnovani na neutemeljenim tvrdnjama i nizu pretpostavki da prijavljena lica podstiču građane Srbije da učestvuju u ratu u Ukrajini, kao pripadnici vojnih ili paravojnih formacija koje se bore na strani Rusije, te da im za to organizuju obuku, obezbeđuju opremu i sredstva.
Tužilaštvo je navelo u saopštenju da se podnosilac prijave poziva na činjenice koje lično smatra da su "opšte i javno poznate, pa usled toga i nesumnjive".
Dodaje se da po oceni tužilaštva one u pravnom smislu nemaju taj karakter.
Reakcija advokata Stojkovića
Reagujući na odbacivanje krivičnih prijava, advokat Čedomir Stojković tvrdi da su njegove krivične prijave "osnovane", a da ih je tužilaštvo odbacilo "bez sprovođenja bilo kakve istrage".
Ističe i da je grupa "Oktobar" podnela krivične prijave jer su "tužilaštvo i bezbednosne službe morali sami da deluju i otvore istragu, a nisu", u situaciji kada je "internet preplavljen snimcima o obuci građana Srbije za rat u Ukrajini".
Advokat Stojković je u saopštenju istakao da je "tužilaštvo pokazalo da je istraga o regrutovanju (građana Srbije za rat u Ukrajini) i Vagneru sprečena". Upitao je "ko je sprečio istragu i uticao na tužilaštvo".
Ocenio je i da je "hibridni uticaj Ruske Federacije u Srbiji ogroman".
Predmet krivičnih prijava i grafiti posvećeni Vagneru
Više javno tužilaštvo odbacilo je i krivičnu prijavu protiv Damjana Kneževića i više NN lica iz organizacije "Narodne patrole" zbog krivičnog dela izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
Oni su tokom januara na više lokacija u Beogradu iscrtavali grafite sa logom ruske paramilitarne grupe Vagner.
"Prema stavu tužilaštva, iscrtavanje pomenutog grafita, ne može izazivati ili raspirivati nacionalnu, rasnu i versku mržnju i netrpeljivost, ili poziv na 'ubijanje Ukrajinaca', kako to tvrdi podnosilac prijave", navelo je tužilaštvo.
Dodaje se da grafit ne sadrži tekstualne poruke i grafičke simbole kojima bi se izazvala i produbljivala nacionalna mržnja između pripadnika ruskog i ukrajinskog naroda u Srbiji.
Krivičnu prijavu zbog grafita su podneli advokat Čedomir Sojković i predstavnici Ruskog demokratskog društva, udruženja ukrajinske dijaspore "Čini dobro" i humanitarne organizacije "Golub mira" podneli krivičnu prijavu protiv Damjana Kneževića i više NN lica od kojih su pojedini pripadnici "Narodne patrole".
Šta je Vagner?
Vagner je plaćenička vojska koju je 2014. osnovao ruski državljanin Jevgenij Prigožin (Yevgeny Prigozhin), blizak Kremlju. Te godine Rusija je anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim. Vagner se suočava sa mogućim optužbama za ratne zločine u Ukrajini, Siriji i pojedinim afričkim zemljama.
U pokušaju da ograniče pristup oružju, američke vlasti su 2017. uveli ograničenja na trgovinu s Vagnerom.
Evropska unija uvela je Vagneru sankcije u decembru 2021. godine.