Međunarodna mirovna misija NATO-a na Kosovu KFOR je izrazila uverenje da je upotreba nasilja i agresivnog ponašanja na severu, s ciljem uticaja na političke odluke, neprihvatljiva.
U saopštenju se napominje da se tako nešto smatra provokacijom, te se dodaje da je odgovornost svih da garantuju bezbednost u regionu.
Ova rekacija dolazi usled krize na severu Kosova nakon što je lokalno srpsko stanovništvo podiglo barikade u znak protesta zbog hapšenja bivšeg kosovskog policajca Dejana Pantića.
Vlasti na Kosovu navode da je Pantić osumnjičen za organizovanje "terorističkog napada" na kancelarije Centralne izborne komisije na severu 6. decembra.
Kosovske vlasti tvrde da imaju kapciteta da uklone barikade na severu, ali da se daje vremena KFOR-u da se to učini mirnim putem.
Komandant KFOR-a, general-major Angelo Michele Ristuccia, je naveo da misija NATO-a kroz svoje mehanizme odvraća od nasilja, te da nastoji da obezbedi uslove za dalji politički dijalog između Prištine i Beograda.
- Kfor saopštio da pažljivo prati situaciju na severu Kosova
- Strah, nesigurnost i nestašice na severu Kosova
- Sukob ultradesničara i policije sa srpske strane prelaza Jarinje
Dodaje se i da je KFOR pojačao svoje prisustvo na Jarinju zbog mogućeg prisustva “organizovanih kriminalnih grupa”.
Grupa ultradesničara je 18. decembra održala protest kod prelaza Jarinje sa srpske strane a u jednom trenutku je probijen i policijski kordon. Tada je došlo i do sukoba ali su desničari ipak sprečeni da idu prema kosovskoj strani granice, gde su bili prisutni pripadnici KFOR-a.