Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kritikovao je gornju granicu cijene koju je odredio Zapad na izvoz ruske nafte, nazivajući je "slabašnom".
Koalicija zapadnih zemalja, predvođena Grupom sedam, dogovorila se 2. decembra da ograniči cijenu ruske morske nafte na 60 dolara po barelu.
Rusija je navela da neće prihvatiti ograničenje cijene svoje nafte.
Ta mjera, koja treba da stupi na snagu 5. decembra, ima za cilj da ograniči prihode Moskve, pa tako i njenu mogućnost da finansira invaziju na Ukrajinu.
Međutim, Zelenski je gornju granicu cijene nazvao "slabašnom pozicijom" i nedovoljno "ozbiljnom" da nanese štetu ruskoj ekonomiji.
"Rusija je već nanijela ogromne gubitke svim zemljama svijeta namjernom destabilizacijom energetskog tržišta", rekao je Zelenski 3. decembra.
"Samo je pitanje vremena kada će se morati koristiti jači alat", dodao je.
Ograničenje cijena je u septembru postavila grupa industrijski razvijenih zemalja G7 (SAD, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Italija, Japan i EU) u pokušaju da Moskvi oteža finansiranje rata u Ukrajini.
G7, Evropska unija i Australija naveli su u izvještaju da je odluka donesena kako bi se "spriječilo Rusiju da profitira od svog agresorskog rata protiv Ukrajine".
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da se Moskva pripremila za taj potez, ali da "neće prihvatiti" ograničenje.
Iako će mjere sigurno osjetiti Rusija, udarac će biti djelimično ublažen njenim potezom da svoju naftu prodaje na druga tržišta poput Indije i Kine, koja su trenutno najveći pojedinačni kupci ruske sirove nafte.