Učesnici protesta u južnom kineskom gradu Guangdžou sukobili su se tokom noći sa policijom u poslednjem protestu protiv strogih pravila protiv COVID-a u zemlji. Na snimcima na internetu se vide pripadnici policije u belim zaštitnom odelima kako drže štitove, da bi se zaštitili od krhotina i stakla koje su na njih bacali demonstranti, prenosi BBC.
Na drugom snimku se vidi kako ljude odvode u lisicama. U sredu su gradski zvaničnici rekli da će ograničenja zbog COVID-a biti ublažena u nekoliko okruga.
Kina je zabeležila rekordan broj novih slučajeva poslednjih dana.
Prema objavama na društvenim mrežama, protesti su održani u utorak kasno i u ranim jutarnjim satima u sredu u okrugu Haižu. Jedan stanovnik Guangdžoua rekao je novinskoj agenciji AFP da je video kako se oko sto policajaca okupilo u selu Houjiao u Haizhuu i da su tada uhapšena najmanje tri muškarca.
Haizhu je takođe bio poprište gnevnih protesta protiv COVID-a ranije ovog meseca. Najnoviji nemiri usledili su posle talasa protesta u Kini tokom vikenda, izazvanog požarom u visokom bloku u zapadnom regionu Sinđang, u kojem je u četvrtak poginulo deset ljudi. Mnogi Kinezi veruju da su dugotrajna ograničenja zbog COVID-a u gradu doprinela tragediji, iako vlasti to poriču.
To je navelo ljude u Šangaju, Pekingu i drugim velikim gradovima da izađu na ulice, zahtevajući ukidanje strogih mera protiv COVID-a, a neki su takođe pozvali predsednika Si Đinpinga da se povuče. Protesti su kasnije splasnuli usred velikog prisustva policije na mestima gde su se demonstracije održavale.
Najviša bezbednosna agencija zemlje je od tada pozvala na razbijanje "neprijateljskih snaga", a bilo je izveštaja da je policija kontaktirala demonstrante, tražeći informacije o tome gde su bili.
U utorak su zdravstveni zvaničnici upitani da li postoje planovi za ublažavanje mera protiv COVID-a u svetlu protesta - jedan zvaničnik je rekao da će Kina "fino podesiti i modifikovati" mere kako bi kontrolisala "negativan uticaj na život i život ljudi".
Kina je i dalje jedina velika ekonomija sa strogom politikom nulte COVID-a, a lokalne vlasti suzbijaju čak i male epidemije masovnim testiranjem, karantinima i brzim zatvaranjem.