Dostupni linkovi

Počela rasprava po Dodikovoj tužbi za klevetu protiv Dragičevića


Davor Dragičević uoči glavne rasprave na Osnovnom sudu u Banjaluci, 29. novembar 2022.
Davor Dragičević uoči glavne rasprave na Osnovnom sudu u Banjaluci, 29. novembar 2022.

Sve ono što sam izrekao, rekao medijima, dao intervju ili na bilo koji način prezentovao javnosti – ja posjedujem čvrste dokaze, ja posjedujem činjenice, rekao je Davor Dragičević uoči rasprave po tužbi za klevetu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, protiv Dragičevića.

Prvi dio glavne rasprave na Osnovnom sudu u Banjaluci je održan 29. novembra.

Dodik je tužbu podnio 19. juna 2019. godine, povodom intervjua koji je Dragičević dao za beogradski časopis NIN u martu te godine.

Tužba je podnesena i protiv Milana Ćulibrka, glavnog urednika NIN-a, kao i korporacije Ringier Axel Springer, tadašnjeg većinskog vlasnika ovog časopisa.

Kako su ranije naveli iz neformalne grupe "Pravda za Davida", tužba je dostavljena Draganu Tolimiru, Dragičevićevom advokatu. Dodik od Dragičevića traži 6.000 KM (oko 3.000 evra) odštete.

U tužbi se, između ostalog, navodi kako je Dragičević za NIN rekao da posjeduje "čvrste dokaze da je riječ o ubistvu u koje su umiješani vrh MUP-a Republike Srpske, Milorad Dodik…" te da je "predsjednik Srbije vrlo dobro upoznat s predmetom organizovanog ubistva Davida Dragičevića i ne mogu da shvatim da u zvaničnu posjetu prima jednog od ubica mog djeteta, Milorada Dodika".

"Apsolutno ni po jednom osnovu ne postoji razlog za klevetu – ja sam iznio samo činjenice i dokaze, a za to što sam ja iznio imam službene papire MUP-a, zabilješke sa pečatima i potpisima i okružnog tužilaštva zločinačkog, tako da ne postoji, apsolutno, džaba", istakao je Dragičević u svom obraćanju novinarima uoči rasprave.

Ponovo je prozvao najviše zvaničnike Ministarstva unutrašnjih poslova RS, kao i tužilaštva u Banjaluci, te tražio od Tužilaštva BiH da ih ispita.

"Milorad Dodik, Siniša Kostrešević, Dragan Lukač, Darko Ćulum, Dubravko Kremenović – i Dalibor Vrećo i Želimir Lepir – da se ispitaju kao i ja, na okolnosti otmice, mučenja i ubistva mog sina. Tek tada, sveobuhvatnom istragom, možemo doći do prave tužilačke odluke i pravog suđenja", smatra Dragičević.

Davor Dragičević (lijevo) i članovi grupe "Pravda za Davida" ispred zgrade banjalučkog Osnovnog suda, 29. novembar 2022.
Davor Dragičević (lijevo) i članovi grupe "Pravda za Davida" ispred zgrade banjalučkog Osnovnog suda, 29. novembar 2022.

On kaže da je zadovoljan radom Tužilaštva BiH, te da je bio kod njih već tri puta kao svjedok.

"Odnio sam određene dokumente, stvari od mog sina, i vrlo dobro znaju na vještačenju šta će pokazati. Ne želim i ne mogu da otkrivam detalje. Ono što je indikativno, i šta ja očekujem od Tužilaštva BiH je da niko ne bude zaštićen", kazao je Dragičević.

Podsjetio je da do sada protiv njega i grupe "Pravda za Davida" nije dobijen nijedan sudski spor.

Milorada Dodika je na raspravi predstavljao njegov advokat, Goran Bubić. Glavna rasprava nije dovršena jer se nije pojavio Milan Ćulibrk, jedan od tuženih.

Nastavak je zakazan za 6. februar iduće godine.

Šta se do sada zna o slučaju Davida Dragičevića?

Davorov sin David Dragičević nestao je u noći 18. marta 2018. godine, a njegovo tijelo pronađeno je 24. marta na ušću rijeke Crkvene u Vrbas u centru Banjaluke. Banjalučko Okružno javno tužilaštvo podiglo je optužnicu za ubistvo protiv nepoznatih izvršilaca.

Od kraja marta te godine roditelji mladića i grupa "Pravda za Davida" na Trgu Krajine u Banjaluci organizovali su protestna okupljanja s ciljem otkrivanja istine o ubistvu.

Na banjalučkom Novom groblju je 12. marta 2019. ekshumirano je tijelo Davida Dragičevića, a roditelji su kovčeg sa njegovim posmrtnim ostacima prebacili u austrijski gradić Viner Nojštat, nedaleko od Beča, gdje je ponovo sahranjen 15. marta.

Na taj korak mladićevi roditelji su se odlučili uoči godišnjice Davidovog nestanka i pronalaska tijela, nezadovoljni tokom istrage i brojnim pritiscima te hapšenjima koje su trpili oni i građani koji su ih podržavali.

Okupljanja građana policija je nasilno prekinula i zabranila krajem decembra 2019. godine, a Dragičević je nekoliko dana kasnije napustio BiH i otišao u Austriju.

On se u oktobru 2021. vratio u BiH.

Dragičević u šatoru pred Sudom BiH nastavlja borbu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

XS
SM
MD
LG