Dostupni linkovi

Izborna komisija Kosova počinje procedure za zamenu srpskih poslanika 


Kosovski parlament (na slici) treba da bude popunjen nakon što su poslanici Srpske liste podneli ostavke
Kosovski parlament (na slici) treba da bude popunjen nakon što su poslanici Srpske liste podneli ostavke

Centralna izborna komisija primila je zahtev predsednice Kosova Vjose Osmani da preporuči imena koja će zameniti poslanike iz redova Srpske liste, koji su podneli ostavke.

Deset poslanika vodeće partije kosovskih Srba, zajedno sa ostalim radnicima kosovskih institucija na severu, podnelo je ostavke u znaku nezadovoljstva zbog odluke Vlade Kosova da realizuje preregistraciju vozila sa tablicama koje za gradove na Kosovu izdaje Srbija.

Kosovski Srbi protestovali zbog registarskih tablica
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

"Oslanjajući se na Zakon o opštim izborima, Centralna izborna komisija će pripremiti preporuku u zakonskom roku od pet radnih dana od momenta prijema zahteva", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparol CIK-a Valjmir Eljezi (Valmir Elezi).

Zakonska procedura je da poslanici u ostavci moraju da budu zamenjeni osobama sa liste kojom se kandidovala Srpska lista na poslednjim parlamentarnim izborima na Kosovu.

Predsednik Skupštine Kosova Gljauk Konjufca je 7. novembra rekao da rad te institucije nije ugrožen.

"Ja ću se obratiti predsednici (Kosova Vjosi Osmani), a onda ostale procedure nalažu da se Predsedništvo obrati Centralnoj izbornoj komisiji, a onda CIK predlaže poslanike sa iste liste. Ako i oni odbiju, postupak se ponavlja dok se ne popune mesta u Skupštini iz redova srpske manjine", rekao je Konjufca.

Međutim, Eugen Cakoli iz Demokratskog instituta Kosova navodi da je pitanje praznih poslaničkih mesta pod znakom pitanja, ukoliko drugi predstavnici Srpske liste odbiju da preuzmu mandate.

"U toj situaciji bismo ušli u krizu, u ustavnom smislu, jer nije jasno sa kim bi mogli da se zamene poslanici, jer druge dve stranke iz srpske zajednice su zajedno imale samo osam kandidata za narodne poslanike", rekao je Cakoli za RSE.

Cakoli smatra da predsednica Kosova sada treba da se konsultuje sa Ustavnim sudom o daljim koracima.

Skupština Kosova ima 120 poslanika od čega je deset mandata rezervisano za srpsku zajednicu. Na februarskim izborima 2021. godine Srpska lista, koja ima podršku zvaničnog Beograda, osvojila je svih deset mandata.

Izlazak Srba iz kosovskih institucija je došao nakon što je smenjen direktor policije za region sever Nenad Đurić jer je odbio da realizuje odluku Vlade o preregistraciji automobila.

Vlada Kosova je od 1. novembra počela da sprovodi plan o preregistraciji vozila koje za gradove na Kosovu izdaje Srbija. Radi se uglavnom o KM (Kosovska Mitrovica) tablicama i plan je da se one prebace na RKS kroz tri faze.

U prvoj se vozačima dele opomene, u drugoj se uručuju kazne od 150 eura, i u trećoj se daju probne tablice.

Trebalo bi da od aprila naredne godine u upotrebi budu isključivo RKS (Republika Kosovo) tablice.

Međunarodna zajednica traži odlaganje procesa preregistracije kako bi se izbegla eskalacija situacije.

Srbi su krajem jula podigli barikade na severu upravo zbog ovog pitanja, pa je Vlada Kosova tada, takođe na zahtev međunarodne zajednice, odložila proces na mesec dana.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG