Beogradska Mreža za istraživanje kriminala i korupcije KRIK objavila je 4. novembra da su osuđeni po tužbi aktuelnog ministra policije Bratislava Gašića zbog povrede ugleda i časti.
Iz KRIK-a navode da su osuđeni jer su preneli vest sa suđenja kriminalnoj grupi Zorana Jotića - Jotke.
U vesti su, kako ističu, preneli zbivanja u sudnici i citirali prisluškivani razgovor članova kriminalne grupe gde je pomenut Bratislav Gašić, tada direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
“Kao dokaz na suđenju su saslušani prisluškivani razgovori u kojima jedan od optuženih kaže da Jotić ne mora da brine za svoju bezbednost jer je ‘Gašić kod njega na kazanu’- izraz koji u kriminalnim krugovima znači da jedna osoba dobija novac od druge”, piše KRIK.
Kako navodi ta redakcija, na sajtu Ministarstva pravde gde se može pratiti tok sudskih predmeta, videli su da je donesena osuđujuća presuda protiv njih, ali da im ona još nije uručena.
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović rekao je da je reč o "opasnom presedanu" jer se postavlja pitanje da li novinari u Srbiji i dalje smeju da izveštavaju iz sudnice.
Gašić je tužio KRIK u maju 2021. godine i tražio da mu se isplati pola miliona dinara zbog navodne povrede časti i ugleda zbog vesti sa suđenja Zoranu Jotiću - Jotki.
Iz KRIK-a tvrde da su novinari poštovali sva načela novinarske profesije i da su pre objavljivanja vesti pokušali da dobiju komentar Gašića, zbog čega su i vest objavili s danom zakašnjenja, da bi on imao dovoljno vremena da odgovori.
Portal navodi da je presuda doneta “neobično brzo” za domaća suđenja, posle samo dva ročišta.
Radio Slobodna Evropa je preko Ministarstva unutrašnjih poslova zatražio komentar Gašića, ali on nije stigao do objave vesti.
“Sudija je zabranila većinu pitanja koja su Gašiću postavljali urednik KRIK-a i njegova advokatica, a Gašić je u sudnici odbio da kaže li je ikada bio u Jotićevom društvu i u kontaktu s njegovim saradnicima i da li je veče pred Jotićevo hapšenje bio u istom restoranu gde i on”, piše KRIK.
Tokom postupka, kako navodi redakcija, sudija je odbila predlog KRIK-a da se kao dokaz pribave audio-snimci prisluškivanih telefonskih razgovora koji su puštani na suđenju Jotiću, a koje je KRIK citirao u vesti, kao i transkript sa tog suđenja.
Gašićeva tužba jedna je od 11 koje su tokom prethodne i ove godine stigle na adresu KRIK-a.
Redakcija KRIK-a, ali i domaća i strana medijska udruženja, smatraju da su u pitanju SLAPP tužbe, odnosno tužbe čiji je cilj da novinare zastraše i spreče ih u obavljanju svog posla i izveštavanja o određenim temama od javnog interesa.
Izvor: Beta, KRIK