Dostupni linkovi

Srbija sa Austrijom i Mađarskom jača zaštitu granice ka Severnoj Makedoniji


Migranti u blizini Horgoša na severu Srbije
Migranti u blizini Horgoša na severu Srbije

Austrija, Mađarska i Srbija zajednički će pojačati kontrolu granice prema Severnoj Makedoniji kako bi zaustavile povećan broj migranata ka Evropskoj uniji, saopšteno je nakon sastanka predstavnika tri države 6. oktobra u Beogradu.

Potvrđeno je i da će jedna od prvih mera biti prilagođavanje vizne politike Srbije Evropskoj uniji (EU).

"To znači da ćemo viznu politiku prilagoditi prema onim zemljama iz kojih dolazi najveći broj migranata, kako bi se smanjio pritisak na države Evropske unije. Dakle radi se o zemljama čiji građani ne mogu da budu aplikanti za azil", rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin na pitanje Radija Slobodna Evropa.

Oko 58.000 zahteva za azil u Austriji podneli su državljani Tunisa, Maroka i Indije, rekao je posle sastanka u Palati Srbija ministar unutrašnjih poslova Austrije Gerhard Karner.

"Naći ćemo rešenje da se zaštitimo. Problem priliva migranata zahteva prekograničnu saradnju, te ćemo pojačati delovanje na nivou ministara i policija tri zemlje", naveo je Karner.

Mađarska je zaustavila 195.000 migranata ove godine na svojoj južnoj granici, saopštio je mađarski šef diplomatije Peter Sijarto. Dodao je da je njihov broj na nivou onog iz 2015. sa početka globalne migrantske krize.

"Pod opsadom smo naoružanih ilegalnih migranata. Pucaju na našu graničnu policiju i vojsku, gađaju kamenicama, u pokušajima da uđu u Mađarsku. To nećemo dozvoliti, u pitanju je ozbiljan kriminal", izjavio je Sijarto.

Na pitanje novinara o informacijama nevladinih organizacija za zaštitu ljudskih prava o slučajevima zlostavljanja migranata "od strane srpske i mađarske granične policije", Sijarto je to kategorički odbacio.

Ministar Vulin najavio je da će tri države formirati zajedničku snagu za zaštitu granica ka EU, da će Srbija povećati broj policajaca na tom poslu i da će evropski partneri Srbiji dati veliku pomoć za tehničko opremanje ljudstva. Trojica zvaničnika nakon sastanka u Beogradu nisu iznela više detalja o tome.

Trilateralni sastanak na kom se razgovaralo o migracijama, borbi protiv kriminala i energetici održan je i pre tri dana u Budimpešti.

Predsednik Vlade Mađarske Viktor Orban, kancelar Austrije Karl Nehamer i predsedniuk Srbije Aleksandar Vučić najavili su usklađivanje vizne politike Srbije sa EU kako Srbija ne bi mogla da se koristi kao ulazna zemlja za migrante.

Takozvanom ’Balkanskom rutom’ do sada je u 2022. prošlo tri putra više migranata nego 2021, podaci su Frontex-a, Evropske agencije za graničnu i obalnu stražu.

U Srbiji je trenutno 7.275 migranata i tražilaca azila, najviše ih je iz Avganistana, Sirije i Pakistana, iz Burundija ih je šest odsto, a Indije 4,5 odsto, podaci su Agencije Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) iz jula ove godine.

XS
SM
MD
LG