Uprava prihoda i carina Crne Gore zaplijenila je u Slobodnoj zoni Luke Bar 5 hiljada paketa cigareta bez akcizne markice, vrijednih 3 miliona eura, saopštio je direktor uprave Rade Milošević.
Milošević je tim povodom 7. septembra sa premijerom Dritanom Abazovićem obišao luku.
Abazović je nakon otvaranja kontejenra sa zaplijenjenim cigaretama kazao da je šverc cigareta klinički mrtav, a da su ovo sada "aktivnosti kojima se pokušava nanijeti šteta Vladi Crne Gore".
Najnovija zaplijena cigareta u Slobodnoj zoni Luke Bar je nastavak akcije 'Tranzit' u okviru koje su policija i carinici od maja do juna ove godine, u toj luci oduzeli 150 hiljada paketa cigareta, čija se vrijednost procjenjuje na više desetina miliona eura.
"Ovo je trka između dobra i zla, poštene i nepoštene Crne Gore… Ta trka se nastavlja. Siguran sam da ćemo prvi proći kroz cilj, a siguran sam da se oni neće tako lako predati", rekao je Abazović.
Crnogorski premijer je prije dva dana dao izjavu u Specijalnom državnom tužilaštvu o njegovim informacijama o švercu cigareta u Crnoj Gori, a tužiocima je predao dokumentaciju sa imenima osoba i kompanija koje su navodno umiješane u taj kriminalni posao.
Direktor Uprave prihoda i carina Rade Milošević najavio je da će danas zaplijenjene cigarete biti uništene:
"Za ovu količinu koja je zaplijenjena tražićemo da se uradi javno uništenje", rekao je Milošević.
Milošević navodi da je vlasnik cigareta firma Atland šped kao i da su one stigle brodskim putem:
"Pokušali su da je transportuju u Srbiju. Pošto nije prošla, vraćena je u Crnu Goru. Pratili smo robu i čekali da se ukrca na brod, ali to nije učinjeno", kazao je on.
Slobodna zona ili zona šverca cigareta?
Slobodna zona Luke Bar je prostor isključen iz carinske teritorije jedne države, na kojem se obavlja niz privrednih aktivnosti poput proizvodnje, skladištenja, transportnih usluga.
Slobodna zona u Luci Bar godinama je označavana kao mjesto šverca cigareta na čiji obim su ukazivali britanski zvaničnici.
Samo preko Luke Bar se svake godine prokrijumčari više od dvije milijarde cigareta koja dospijevaju na tržišta Evrope, izjavila je 23. marta ove godine ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Karen Medoks.
Kancelarija EU za borbu protiv prevara je 2021. godine poslala je 17 zahtjeva crnogorskim vlastima u kojima se raspitivala o sumnjivim kompanijama u Baru koje su povezane sa švercom cigareta.
Evropska komisija je 2018. i ponovo 2021. izrazila zabrinutost zbog toga što je luka Bar "platforma za krijumčarenje falsifikovanih cigareta u Evropsku uniju (EU) zajedno sa legalno proizvedenim".