Najmanje 13 osoba je ubijeno, a više od 95 je povrijeđeno u sukobima koji su izbili u Tripoliju, glavnom gradu Libije, između suprotstavljenih vojski koje podržavaju dvije suprotstavljene administracije.
Ministarstvo zdravlja je u subotu, 27. avgusta saopštilo podatke o preminulima i povrijeđenim, te dodalo da su 64 porodice evakuisane iz zona zahvaćenih sukobima.
Eskalacija nasilja prijeti da uništi relativni mir u Libiji, koji je ostvaren u prethodne dvije godine.
Ova država bogata naftom je uronila u haos, nakon što je ustanak koji je podržao NATO, oborio dugogodišnjeg autokratu Moamera Gadafija, što je rezultiralo njegovom smrću, 2011. godine.
Među žrtvama je bio i Mustafa Baraka, komičar poznat po svojim snimcima sa društvenih mreža na kojima ismijava narodne milicije i korupciju.
Iz hitnih službi je navedeno da i dalje traju pokušaji evakuacije ranjenih, i civila koji su zarobljeni u sukobima koji su počeli na noći između petka i subote.
Ministarstvo zdravlja je saopštilo da su bolnice u Tripoliju granatirane, te da su timovi hitne pomoći spriječeni da evakuišu civile što, navode oni, "predstavlja ratni zločin".
Gradski savjet Tripolija krivi vladajuće političare za sve goru situaciju u glavnom gradu, te traži od međunarodne zajednice da "zaštiti civile u Libiji".
Nasilje je raširilo paniku u Libiji, a snimci koji su se pojavili na Internetu pokazuju kuće, objekte institucija i vozila koja su oštećena u borbama.
Misija Ujedinjenih nacija u Libiji je saopštila da su u sukobima granatirana stambena naselja u Tripoliju.
Tražili su trenutačni prekid vatre, te da se sve sukobljene strane suzdrže od govora mržnje i poziva na nasilje.
Prema lokalnim medijima, sukobili su se Brigada revolucionara Tripolija, koje vodi Haitham Tajouri, i druga milicija koju vodi Abdel-Ghani al-Kikli, ozloglašeni zapovjednik.
Vlada Libije tvrdi da su sukobi otpočeli kada je jedna milicija pucala na drugu. Najvjerovatnije je da je konflikt izbio kao dio borbe za moć – koja traje već duže vrijeme – između pristaša Abdul Hamida Dbeibaha, premijera baziranog u Tripoliju, i pristaša njegovog rivala, Fathyja Bashaghe, koji je baziran u Sirtu.
Obojica imaju podrške lokalnih milicija, a pokušaj Basahaghe u maju da dođe na vlast u Tripoliju je rezultirala sukobima nakon kojih se povukao iz glavnog grada.
Američki ambasador u Libiji, Ričard Norland, tražio je smirenje tenzija, "prije nego što se situacija pogorša", ali i dogovor oko datuma izbora.