Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenier (Jeffrey Hovenier) razgovarao je sa predsednikom Srpske liste Goranom Rakićem o poslednjim dešavanjima na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo i naglasio važnost izbegavanja esklacije situacije.
On je 4. avgusta ponovio stav Sjedinjenih američkih država (SAD) da je odluka Vlade Kosova o uvođenju recipročnih mera Srbiji u skladu sa Briselskim sporazumom, koji su Priština i Beograd potpisali u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
“Razgovarali smo i o važnosti da se osigura da ono što zabrinjava srpsku zajednicu bude uključeno u razgovore i da predstavlja element na osnovu kog će se stvari odvijati“, rekao je Hovenier.
On je zaključio da je od izuzetne važnosti da se nastavi dijalog na visokom političkom nivou, u okviru kog predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti treba da pronađu rešenje.
Rakić, koji je i ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova, je saopštio da je ambasadoru SAD preneo “da srpski narod na Kosovu neće trpeti nikave pristike, kada je u pitanju ostvarenje osnovnih prava”.
Takođe je kazao da se kriza koja se dogodila prethodnih dana, može rešiti razgovorom uz potpuno poštovanje osnovih potreba, kada je u pitanju normalno funkcionisanje Srba.
”Umesto da danas imamo formiranu Zajednicu srpskih opština, koja je sporazumom iz Brisela trebalo da se formira još pre devet godina, i da se preko njenih mehanizama rešavaju problemi koje imamo, mi i dalje tražimo njeno formiranje, što je nedopustivo”, navodi se u saopštenju.
Rakić je naveo i da će Srpska lista biti konstruktivan partner u donošenju odluka, te da se jedino iskrenom voljom svih strana može prevazići kriza koja danas postoji.
Prethodno su 3. avgusta i predstavnici organizacija civilnog društva i medija iz srpske zajednice na Kosovu pozvali Prištinu i Beograd da mirnim putem reše krizu na severu Kosova, da se suzdrže od bilo kakvih jednostranih poteza i da zapaljivu retoriku zamene konstruktivnim dijalogom.
Poziv je upućen i Evropskoj uniji, Sjedinjenim Američkim Državama, odnosno zemljama Kvinte, da neodložno i što pre uspostave prostor za dijalog na političkom nivou uz insistiranje na neposrednom kontaktu delegacija Beograda i Prštine.
Do povećanja tenzija između Beograda i Prištine je došlo 31. jula, uoči početka sporovođenja odluke Vlade Kosova oko preregistracije srpskih tablica sa oznakama gradova na Kosovu na RKS (Republika Kosovo) i uspostavljanja reciprociteta o ličnim kartama koje izdaju srpski organi.
Lokalni Srbi u četiri opštine na severu Kosova su kamionima i drugim vozilima blokirali puteve u znak protesta, nakon čega je Vlada Kosova donela odluku da se će na 30 dana odložiti primenu ovih odluka.
Potom su 1. avgusta uklonjene sve barikade a granice su otvorene za saobraćaj.
Hovenier je rekao i da je Rakiću preneo stav SAD o potpredsedniku Srpske liste Milanu Radoičiću, koji se nalazi na njihovoj crnoj listi zbog umešanosti u kriminalne radnje.
"Iz ugla SAD, Milan Radoičić je sankcionisan od strane američkog Ministarstva finansija, naše informacije su da je umešan u međunarodni organizovani kriminal i korupciju”, rekao je Hovenier.
Srpska lista je odbacila tvrdnje ambasadora SAD umešanosti Radoičića u ilegalne aktivnosti i dodaju da od tako visokog zvaničnika očekuju da za svoje tvrdnje predoči jasne dokaze.
"U slučaju našeg potpredsednika očigledno da Priština i gospodin Hovenijer misle da je moguće nekoga proglasiti krivim bez sudske odluke. Naši građani su više nego razumeli da je ovakva izjava o gospodinu Radoičiću izrečena sa ciljem pritiska na gospodina Radoičića, Srpsku listu i uopšte srpski narod na severu u trenutku kada Priština sprovodi jednostrane akcije i teror nad golorukim narodom i ove tvrdnje neće umanjiti njihovu odlučnost da opstanu i ostanu na ovim prostorima poštujući doprinos koji tome daje gospodin Radoičić", navodi se u saopštenju.
Prethodno je 3. avgusta Srpska lista reagovala na izjave ministra unutrašnjih poslova Kosova Dželjalja Svečlje (Xhelal Svecla) da je Radoičić povezan sa kriminalnim grupama i da za njim postoji poternica kosovskih vlasti.
U saopštenju tvrde da Milan Radoičić ima sve veću podršku među Srbima na Kosovu i da Svečlja nije svestan koliki autoritet on ima.
“To se najbolje videlo u nedelju kada im se gospodin Radoičić pridružio na protestima i bio sa građanima i rukovodstvom Srpske liste svo vreme, na opšte oduševljenje svih prisutnih koji su se tada osetili sigurnije i zaštićeno", navedeno je u saopštenju.
Za Milanom Radoičićem je na Kosovu raspisana poternica zbog umešanosti u slučaj "Brezovica", u okviru kog je zbog zloupotrebe službenog položaja uhapšen i funkcioner Srpske liste i bivši gradonačelnik Štrpca Bratislav Nikolić.
Radoičić se sumnjiči za zastrašivanje svedoka u toku krivičnog postupka.