Dostupni linkovi

Saslušana ministrica finansija RS u predmetu napad na ustavni poredak BiH


Zgrada Suda BiH i Tužilaštva BiH (ilustrativna fotografija)
Zgrada Suda BiH i Tužilaštva BiH (ilustrativna fotografija)

Zora Vidović, ministrica finansija Republike Srpske (RS), jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini (BiH) saslušana je u utorak, 18. januara u Tužilaštvu BiH u okviru istrage u predmetu napad na ustavni poredak.

Vidović je nakon saslušanja istakla kako se istraga treba obustaviti, jer, kako tvrdi, RS ne radi ništa što nije u skladu sa Ustavom BiH.

“Smatram kao i svi što su bili iz RS da ne kršimo Ustav BiH. Naprotiv, RS želi da radi i donosi svoje propise u skladu s Ustavom BiH. Želimo vratiti oduzete nadležnosti, što je u skladu s Ustavom BiH”, izjavila je Zora Vidović novinarima.

Parlament RS je 10. decembra 2021. godine na posebnoj sjednici, usvojila Deklaraciju o ustavnim principima i četiri informacije sa zaključcima o „vraćanju“ nadležnosti sa nivoa države na entitet.

Tiču se Oružanih snaga BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu, Obavještajno-sigurnosne agencije i Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Tvrde da je riječ o „vraćanju“ nadležnosti.

Ministrica Vidović, polovinom decembra u Skupštini RS je izjavila da u budžetu RS za 2022. godinu postoje obezbijeđena sredstva za eventualne troškove ako na snagu stupe akti o vraćanju nadležnosti RS prenesenih na nivo BiH, te se osnuju entitetske institucije.

Tužilaštvo BiH je nakon usvajanja zaključaka u Skupštini RS otvorilo predmet protiv više lica zbog osnovane sumnje da su počinila krivično djelo napad na ustavni poredak.

Do sada su u okviru istrage u predmetu saslušani i lideri dijela političkih stranaka iz RS, te pojedini članovi Vlade RS.

Ranije u utorak, u Tužilaštvu BiH saslušan je i Marinko Dragišić, poslanik Ujedinjene Srpske u Skupštini RS.

Dragišić je za Srnu nakon saslušanja rekao da postupanje Narodne skupštine RS nije udar nego pravna borba Republike Srpske za svoj ustavnopravni položaj koji joj pripada u dejtonskoj BiH.

„Bilo je tu pitanja vezano za procedure i moju ulogu u pripremi i održavanju 34. posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, s obzirom da sam ja bio prisutan na Kolegijumu kao zamjenik predsjednika kluba“, rekao je Dragišić.

Iz Tužilaštva BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) su u više navrata istakli da ne mogu iznositi više detalja u istrazi u predmetu 'Napad na ustavni poredak'.

Predsjednica i premijer Republike Srpske (RS), kao i drugi političari tog entiteta osumnjičeni su za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine (BiH), izjavio je nakon saslušanja u Tužilaštvu BiH lider Socijalističke partije Srpske (SPS) Goran Selak 20. decembra.

Tužilaštvo je zatražilo i informacije nakon što je u oktobru 2021. godine Skupština RS usvojila Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima

Usvojenim Zakonom o lijekovima RS predviđeno osnivanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske.

Osnivanje entitetske agencije za lijekove nije u skladu s Ustavom BiH, koji je dio Dejtonskog sporazuma, kojim je definisano da entiteti ne mogu preuzimati nadležnosti države ili one nadležnosti koje su u skladu s Ustavom prenesene na državni nivo.

Od 2009. godine djeluje Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, kao jedinstveno regulatorno tijelo na nivou države.

Usvajanje Zakona o lijekovima RS, prva je nadležnost koja je prenesena sa nivoa BiH na RS nakon što je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najavio prenos niza nadležnosti sa države na entitet RS.

XS
SM
MD
LG