Ministarstvo unutrašnjih poslova Bjelorusije je dodalo bjeloruski servis Radija Slobodna Evropa, poznat kao Radio Svaboda, na svoju listu ekstremističkih organizacija, saopšteno je u četvrtak, 23. decembra.
Kako prenosi ovaj servis, time je nastavljena ofanziva bjeloruskih vlasti na nezavisne medije i udruženja civilnog društva, koja je otpočela nakon prošlogodišnjih protesta protiv autoritarne vlasti dugogodišnjeg predsjednika države Aleksandra Lukašenka.
Protesti su izbili kada je Lukašenko tvrdio da je pobijedio na predsjedničkim izborima, dok su prema ocjeni opozicije izbori bili namješteni.
Prema saopštenju, “grupa građana povezanih sa internet resursima Radija Svaboda je određena kao ekstremistička grupa”.
Ta odrednica znači da bi Bjelorusi koji imaju pretplatu na Radio Svaboda mogli dobiti zatvorsku kaznu do šest godine.
Ovaj potez je uslijedio tri nedjelje nakon što je sud u Minsku, glavnom gradu države, označio kao ekstremistički zvanični kanal na Telegramu, ali i neke od naloga na društvenim mrežama ovog medija.
Bjeloruske vlasti su stavile znak “ekstremista” na stotine naloga na Telegramu, blogova i chatroom-ova, nakon protesta koji su uslijedili poslije predsjedničkih izbora u avgustu 2020. godine, kada je Lukašenko dobio šesti uzastopni predsjednički mandat.
Vlasti su u znak odmazde stupili u obračun sa prodemokratskim pokretom. Uhapšeno je na hiljade ljudi, a većina vodećih opozicionara je završila u izgnanstvu.
Takođe su se pojavljivali vjerodostojni izvještaji o mučenjima i lošem tretmanu, a nekoliko osoba je preminulo.
Na desetine informativnih portala i nezavisnih medija je blokirano u Bjelorusiji, u sklopu obračuna sa informisanjem, a bjeloruski servis RFE/RL je blokiran od 21. avgusta 2020. godine.
Bjeloruske vlasti su poništile akreditacije svih novinara koji rade za strane medije, računajući i RFE/RL, u oktobru 2020.
Lukašenko je porekao bilo kakvu nepravdu u vezi s izborima i odbija da pregovara s opozicijom o odstupanju ili održavanju novih izbora. Na vlasti je 26 godina.
Sjedinjene Američke Države, Evropska unija i nekoliko drugih zemalja odbile su da priznaju Lukašenka kao pobjednika na izborima i nametnule su nekoliko nivoa sankcija njemu i njegovom režimu, navodeći kao razlog izbornu prevaru i policijsku akciju protiv demonstranata.