Dostupni linkovi

Hiljade na paradi ponosa u Budimpešti protiv 'anti-LGBTQ zakona'


Parada ponosa, Budimpešta (24. juli 2021.)
Parada ponosa, Budimpešta (24. juli 2021.)

Hiljade Mađara pridružilo se 24. jula godišnjem paradi ponosa u Budimpešti kako bi podržali LGBTQ osobe i protestovali protiv zakona koji ograničava učenje o homoseksualnosti i transrodnim pitanjima u školama.

Mađarski premijer Viktor Orban, koji je na vlasti od 2010. godine, uveo je socijalnu politiku za koju kaže da ima za cilj zaštititi tradicionalne kršćanske vrijednosti od zapadnog liberalizma, potpirujući tenzije s EU.

Evropska komisija pokrenula je pravnu akciju protiv Orbanove vlade zbog novog zakona koji je stupio na snagu ovog mjeseca, rekavši da je diskriminatoran i da je u suprotnosti s evropskim vrijednostima tolerancije i individualnih sloboda.

Demonstranti, koji su marširali ulicama centralne Budimpešte, rekli su da zakon dijeli bivšu državu sovjetskog bloka, a sada članicu EU.

"Zakon je bezobrazan. Živimo u 21. vijeku, kada se takve stvari ne bi trebale događati. Više nismo u komunističkim vremenima, ovo je EU i svi bi trebali moći živjeti slobodno", rekao je Ištvan (27) koji je na maršu bio sa svojim momkom.

Orbanova vlada Fidesz, koju očekuju izbori sljedeće godine, kaže da su prava LGBTQ osoba i druge takve socijalne teme pitanja o kojima će odlučivati nacionalne vlade.

Organizatori su rekli da će parada pokazati opoziciju "moćnim gladnim političarima" i odbaciti zastrašivanje LGBTQ osoba.

"Umjesto da zaštiti manjine, vlada Fidesz koristi zakone kako bi pripadnike LGBTQ zajednice učinila izopćenicima u svojoj zemlji", rekli su.

Orban dio svog izbornog uspjeha duguje oštrom stavu o pitanju imigracije. Kako se to pitanje povuklo s političke agende, njegov fokus se preusmjerio na pitanja roda i seksualnosti.

Boglarka Balazs, 25-ogodišnja ekonomistica koja se pridružila skupu, rekla je da je taj zakon sredstvo kampanje. "Ovo nije ništa drugo do diverzija koja pokušava rasturiti zemlju. To je provokacija zbog izbora", rekla je.

Anketa koju je prošlog mjeseca provela organizacija Ipsos pokazala je da 46% Mađara podržava istopolne brakove.

Više od 40 ambasada i stranih institucija kulture u Mađarskoj podržalo je održavanje parade u Budimpešti.

"Podstičemo korake u svakoj zemlji kako bi se osigurali jednakost i dostojanstvo svih ljudskih bića, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju ili rodni identitet", napisali su potpisnici, uključujući američku, britansku i njemačku ambasadu.

Sporni zakon, koji zabranjuje materijale koji bi se mogli smatrati promocijom homoseksualnosti ili promjene roda maloljetnicima, stupio je na snagu u Mađarskoj 7. jula.

Zakon zabranjuje "prikazivanje ili promociju" homoseksualnosti ili promjene pola u televizijskim emisijama, filmovima i programima seksualnog obrazovanja djeci u školama.

Izvor: Reuters

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG