Započeli su zvanični razgovori o proizvodnji ruske vakcine Sputnjik Ve u Srbiji, izjavio je Nenad Popović, ministar za inovacije i tehnološki razvoj Srbije.
Kako je saopštio njegov Kabinet, Popović je 21. januara posetio proizvodne kapacitete najvećeg ruskog proizvođača vakcine Sputnjik Ve (Sputnik V), organizaciju Generium u Vladimirskoj oblasti u Rusiji, gde je zajedno sa stručnjacima iz Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak iz Beograda i Ministarstva zdravlja Srbije imao sastanak sa generalnim direktorom Generiuma Danilom Taljanskim.
„On je potvrdio spremnost ruske strane da izvrši transfer tehnologija i pomogne u obuci srpskih kadrova za proizvodnju ruske vakcine protiv korona virusa u Srbiji“, saopštio je, kako je preneo Kabinet ministra, Nenad Popović.
On je naveo da je ruska strana odmah odgovorila na molbu iz Beograda da se ruska vakcina Sputnjik Ve proizvodi u Srbiji i dodao da je sa najvišeg nivoa u ruskom državnom vrhu naloženo da se iznađe način da se u najkraćem roku to omogući.
Saopšteno je da je sa organizacijom Generium potpisan protokol kojim su definisani dalji koraci ka uspostavljanju zajedničke proizvodnje vakcine Sputnjik Ve u Srbiji i najavljeno da će u narednim danima stručnjaci iz Rusije posetiti Srbiju i Institut Torlak da bi se uverili u kadrovske i tehnološke kapacitete kojima raspolaže ta institucija.
Popović je napomenuo da se Sputnjik Ve van teritorije Ruske Federacije trenutno proizvodi jedino u Kazahstanu.
”Proizvodnja ruske vakcine u Srbiji prvenstveno će imati značaj za očuvanje zdravlja i života ljudi, a onda i za moguće razvojne perspektive za distribuciju ove vakcine na Balkanu i u Jugoističnoj Evropi”, rekao je Popović.
Vera Stoiljković, vršilac dužnosti direktora Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak, rekla je da je ta zdravstvena institucija spremna da hitno preduzme neophodne korake za uspostavljanje proizvodnje ruske vakcine u Srbiji.
”Tehnologije i okruženje u kojem se proizvodi ova vakcina nisu nam nepoznate. Uverena sam da bi Institut Torlak, uz podršku državnog vrha i zajedno sa ruskim stručnjacima, veoma brzo mogao da uspostavi proizvodnju ove vakcine u Srbiji”, zaključila je Stoiljković.
Srbija je krajem 2020. godine potpisala bilateralne ugovore za nabavku vakcina sa Fajzerom, proizvođačem ruskog Sputnjika Ve i kineskim Sinofarmom, a takođe je i u globalnom COVAX sistemu za nabavku antikorona vakcina. Od 11. januara građani Srbije prijavljuju se za vakcinaciju na korona virus preko interneta i telefonom, a mogu da biraju koju vakcinu žele da prime.
Mirsad Ðerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Srbije, izjavio je 21. januara da se do srede u 20 časova vakcinisalo nešto manje od 50.000 građana, kao i da se za imunuzaciju na korona virus prijavilo 436.000 ljudi.
On je za beogradsku Televiziju Prva rekao da je u Srbiji otvoreno više od 350 punktova za vakcinaciju protiv korona virusa.
Sa početkom upotrebe Sputnjika Ve, Srbija je uz Rusiju i Belorusiju bila jedina evropska zemlja u kojoj se stanovništvo vakciniše ruskom vakcinom protiv korona virusa.
Kako je prenela agencija Rojters (Reuters), mađarski regulator za lekove dao je 20. januara početno odobrenje za upotrebu britanske vakcine AstraZeneca i ruske Sputnjik V protiv korona virusa.
Ruska vakcina za sada nema odobrenje Evropske agencije za lekove (EMA) i Svetske zdravstvene organizacije (SZO).