"Ni Dejtonski sporazum, ni Ustav BiH ne daju mogućnost da se ijedan entitet otcijepi", navedeno je u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini (BiH), napominjući da je teritorijalni integritet i suverenitet BiH su zagarantovani Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Ambasada SAD-a u BiH reagovala je prvobitno na izjave član Predsjedništva BiH Milorad Dodik čije je mišljenje da postojanje Bosne i Hercegovine zavisi od postojanja entiteta, jer su, kako on tvrdi, ‘oba entiteta nastala prije konferencije u Dajtonu (Dayton), gdje su oba ugurana u ovo što danas zovemo BiH’.
Dodik je za srbijansku Pink televiziju najavio kako će ‘Srbi i Hrvati kreirati zajedničku izjavu o tome kako BiH može funkcionirati’. Ne bude li takva izjava prihvaćena, kako je on rekao, jedina preostala opcija je "razdruživanje".
Nakon te Dodikove izjave Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH poručila je 27. oktobra da "postojanje entiteta ovisi o postojanju države Bosne i Hercegovine".
Dan kasnije, Milorad Dodik osporio je opet u medijima tu izjavu Ambasade SAD-a, te su u četvrtak 29. oktobra iz Ambasade SAD- a poručili:
"Svaka radnja preduzeta s ciljem razgradnje BiH predstavljala bi kršenje Daytonskog sporazuma. Postojanje bilo kojeg od dva entiteta u potpunosti je ovisno o postojanju BiH. Status Bosne i Hercegovine kao države nije stvar mišljenja, već činjenica koja je ustanovljena međunarodnim pravom", rečeno je za RSE u Uredu odnose s javnošću Ambasada SAD-a u BiH.
SAD su 2017. godine uvele sankcije Dodiku zbog opstrukcije Dajtona. Sankcije podrazumijevaju zabranu putovanja u SAD, zamrzavanje imovine u SAD-u, ali i zamrzavanje imovine u svim zemljama koje se pridruže sankcijama.
Tadašnja ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u BiH Maureen Cormack saopštila je da su Dodiku sankcije uvedene zbog nepoštivanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o zabrani organizovanja referenduma.