Nekoliko hiljada ljudi protestovalo je u Skoplju tražeći da se prekinu pregovori s Grčkom oko imena Makedonije.
Protest je počeo pred Misijom Evropske unije, a zatim su se okupljeni uputili ka zgradi Sobranja Makedonije.
Demonstranti su uzvikivali “Makedonija, Makedonija” i pevali patriotske pesme, tražeći prekid pregovora sa Grčkom, povlačenje Zakona o upotrebi jezika, povlačenje Dogovora o dobrosusedstvu sa Bugarskom, oslobađanje pritvorenih i osuđenih za nasilje u parlamentu od 27. aprila prošle godine.
Zahtevi će biti, kako su rekli, predati predsedniku države, Sobranju, Vladi i svim stranim ambasadama u Makedoniji.
Na protestu je rečeno da ukoliko Vlada ne prihvati zahteve, oni će tražiti samoraspuštanje Sobranja i održavanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Organizatori protestnog marša su nekoliko udruženja, a među demonstrantima je bio i mitropolit Makedonske pravoslavne crkve.
Ovim maršom je obeležena godišnjica pokreta “Za zajedničku Makedoniju” koji je prošle godine mesecima protestovao protiv takozvane Tiranske platforme. Deo vođa i pristalica pokreta je učestvovao i u nasilju u Sobranju 27. aprila, nakon čega su uhapšeni i osumnjičeni zbog “terorističkog ugrožavanja ustavnog poretka i bezbednosti”.
Najpre su organizatori “Za zajedničku Makedoniju” bili u pritvoru, a nakon nekoliko meseci ova mera im je zamenjena kućnim pritvorom.
Prethodno je makedonski premijer rekao da je Makedonija predložila četiri opcije kako bi se riješio dugogodišnji spor s Grčkom oko imena.
Službeno Skopje se nada da bi spor mogao biti riješen do juna ili jula, odnosno sastanka EU u junu i samita NATO-a u julu.
"Prijedlozi su Republika Sjeverna Makedonija, ili Republika Gornja Makedonija, Republika Vardarska Makedonija ili Republika Makedonija (Skopje),” rekao je makedonski premijer Zoran Zaev u Londonu.
Spor oko imena između Skopja i Atene traje više od 20 godina i to je razlog što Makedoniji nisu otvorena vrata EU i NATO-a, jer Grčka stavlja veto na pristupanje Makedonije euroatlantskim integracijama.