Aferu je u avgustu 2005. godine otvorio tadašnji ministar finansija Mlađan Dinkić, koji je optužio Davinića i Dragića za sklapanje štetnog ugovora u vrednosti od 300 miliona evra o nabavci velike količine vojne opreme.
Sudsko veće razdvojilo je postupak protiv biznismena Mileta Dragića, proizvođača vojne opreme, od ostalih aktera afere "Pancir", uključujući i bivšeg ministra odbrane Prvoslava Davinića. Bivši ministar je novinarima, pred početak suđenja u Palati pravde, rekao da je uveren da će sud uskoro doći do zaključka da su navodi optužbe neosnovani, tvrdeći da optužnica govori o jednom, dok je suština problema u nečem sasvim drugom:
"Jedna stvar je vrlo jasna, doneta je konkretna odluka od strane Saveta ministara da se nabave određene količine i vrste po godinama i određenog proizvođača bez cena - cene je trebalo utvrditi kasnije. Stvar je vrlo jasna, odluka Saveta ministara se sprovodi od strane Ministarstva odbrane. Ovde se radilo o sprovođenju te odluke i ona je bila potpuno legitimna i u skladu sa našim očekivanim prilivom finasijskih sredstava. Prema tome, stvar je vrlo jasna i mislim da ću to konkretno pokazati na sudu."
Mile Dragić, vlasnik kompanije "Proizvodnja Mile Dragić", je tokom istrage sumnjičen za davanje mita od 27.000 dinara. On u izjavi za naš program kaže da očekuje oslobađajuću presudu:
"Videćete svu besmislenost, tuže me za pokušaj prevare. Uhapsili su me zbog 10.800 dinara, 150 evra, i zbog dva plaćena hotelska računa za prezentaciju. Držali me 30 dana u pritvoru i tek tog tridesetog dana su saslušali moje svedoke, a bio sam šesti čovek u Srbiji po platnom porezu na zaradu. Moja firma Proizvodnja Mile Dragić je bila četvrti izvoznik u Srbiji i 8.000 radnika je bilo angažovano na poslovima izvoza onoga što je Proizvodnja Mile Dragić uradila, a doživljavam tu neprijatnost da me hapse za 10.800 dinara – možete sami izvući zaključak."
Dragićevi advokati zahtevali su da se postupak protiv njihovog klijenta razdvoji i da mu se sudi pred Opštinskim sudu u Zrenjaninu:
"Ne postoje zakonski uslovi za vođenje jedinstvenog postupka jer Okružni sud u Beogradu, a posebno ne vojno odeljenje, nije nadležan, niti mesno niti stvarno niti funkcionalno, za postupanje u ovom predmetu."
Spornim ugovorom, između ostalog, bila je predviđena nabavka 69.000 šlemova i više od 60.000 pancirnih prsluka za vojsku koja je tada imala 28.000 vojnika, a procenjivalo se da bi država zbog neosnovano povećanih cena bila oštećena za 176 miliona evra.Vojni analitičar Aleksandar Radić:
"Bilo bi vrlo nekorektno pričati o bilo čijoj krivici ili nevinosti, neka to obavi sud, ali je u igri bilo previše novca i suprotstavljenih interesa – mislim da od suda treba da čujemo šta se zapravo dešavalo. Previše toga se desilo za vreme postojanja državne zajednice Srbije i Crne Gore, a što je sada sporno, jer je očigledno da je to bila jedna nesrećna kombinacija podele vlasti između dve države. Ministarstvo odbrane je tada funkcionisalo, blago rečeno, na jedan neobičan način i došlo je vreme da podvučemo crtu pod to istorijsko iskustvo postojanja državne zajednice i da ustanovimo šta je to Srbija dobila, a šta izgubila."
U aferi "Pancir" optuženi su i general u penziji i bivši pomoćnik ministra odbrane Milun Kokanović i pukovnik Jovica Vučković. Terete se za zloupotrebu službenog položaja.