U posljednjih sedam godina u Crnoj Gori je ubijeno 19 žena. U 16 slučajeva je riječ o femicidu, koji kao posebno krivično djelo ne prepoznaje crnogorsko zakonodavstvo. Zvaničnih podataka o broju femicida nema jer sudovi nemaju preciznu statistiku.
Podrška službenicima za sprovođenje zakona, podrška i obuka za sudije i tužioce kako da tretiraju rodno zasnovano nasilje kroz traumatski informisan pristup, mogu pomoći Kosovu u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja, kaže za RSE zvaničnica Stejt Departmenta, Katrina Fotovat.
Za ubistvo Šejle Bakije iz Tuzi njen bivši nevjenčani suprug Ilir Đokaj osuđen je 15. aprila pred Višim sudom u Podgorici na 40 godina zatvora. Suđenje je trajalo dvije godine.
Najmanje 14 osoba zamijenilo je, u zadnjoj deceniji u Bosni i Hercegovini, kaznu zatvora zbog ratnog zločina za novčanu. Među njima su i oni osuđeni za silovanje u ratu.
“Kada ovako sada sagledam, svi su krivi”, kaže Zijada Vuković Pamuković, tetka ubijene Nizame Hećimović koja se kod nje skrivala u posljednjim satima svog života.
Jedini način da se stane na put femicidu u Srbiji jeste da se pooštre kazne i unaprede zakoni, poručuju iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava za RSE nakon četvrtog slučaja ubistva žene u 2024. godini.
Šta vam prvo padne na pamet kada pomislite na 8. mart? Ruže ili ženska prava? Koliko je i da li je poboljšan položaj žena u Srbiji i regionu a na čemu posebno treba raditi?
Odluka o uvođenju prava na prekid trudnoće u Ustav Francuske, posmatrana i kao potez kojim bi se spriječilo poništavanje prava na abortus koje se dogodilo u Sjedinjenim Državama 2022. godine, okarakterisana je kao historijska i prva u svijetu.
Imala je samo 11 godina kada je svedočila užasu koji se desio njenoj majci. Srpske snage su nju i još nekoliko žena silom odvukle.
Progonitelja je prijavila pre više od četiri godine, no i dalje čeka razrešenje slučaja koje je pokrenulo Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal. Jelena Riznić nastavlja sa životom uz podršku žena u Beogradu.
Učitajte više sadržaja...