Rast u prvoj polovini 2022. u državama Zapadnog Balkana, uprkos lošim globalnim trendovima, prevazišao sva očekivanja. Svjetska banka predviđa najveći rast u 2023. i 2024. godini za Kosovo u odnosu na BDP ostvaren u 2020. godini.
U Skoplju je prvi put obustavljen javni gradski prevoz. Vozači odbijaju da voze dok im se ne isplati zarađena plata za prošli mjesec. Prema zakonu, plata im je trebala biti isplaćena najkasnije do 15. u mjesecu, a već je 20. oktobar, a plate nema.
Makedonske vlasti žele da se promijene nazivi bugarskih saveza i klubova dati po kontroverznim istorijskim ličnostima. Prijedlog vodeće opozicione stranke podržava i glavna vladajuća partija.
Svi dosadašnji premijeri su ostali zapamćeni po nekom biznisu koji je 'procvjetao' u njihovo vrijeme. Za mnogima su se povlačile i kriminalne afere, ali do sada niko nije završio u zatvoru. Jedino je Nikola Gruevski pravosnažno osuđen, ali je pobjegao u Mađarsku i tamo dobio politički azil.
Potrebna je efikasna implementacija postojećeg zakonodavstva, umjesto pokretanja ad hoc inicijativa, navodi se u nacrtu izvještaja Evropske komisije o Makedoniji, u koji je RSE imala uvid. Rad Komisije za borbu protiv korupcije je dobro ocijenjen.
Makedonska ljevica, uz podršku lidera VMRO-DPMNE Hristijana Mickoskog i Jevrejske zajednice, organizirala je proteste zbog otvaranja bugarskog kluba "Car Boris Treći" u Ohridu. Navode, da se radi o "otvaranju kontroverznog udruženja koje nosi ime fašističkog državnika i borca protiv makedonizma".
Sjeverna Makedonija ne proizvodi dovoljno električne energije za svoje potrebe, pa manjak nadoknađuje uvozom. Prošle godine jedna trećina potrošene električne energije je uvezena, čime je Sjeverna Makedonija postala energetski najovisnija zemlja u regiji.
Bugarski predsednik Rumun Radev ponovo može da vodi glavnu reč u zemlji, nakon što izbori nisu doneli ubedljivog pobednika za formiranje Vlade. To, smatraju diplomate, ne ide u prilog Severnoj Makedoniji.
Od oko milijarde dolara vojne pomoći koju je američki State Department najavio za 17 evropskih zemalja, 23 miliona otići će u Crnu Goru za jačanje odbrambenog sektora. Još nije poznato koliko novca će dobiti ostale zemlje Zapadnog Balkana, koje se, osim Srbije, takođe nalaze na spisku.
Dan posle odbacivanja inicijative o referendumu o otkazivanju Sporazuma Severne Makedonija i Bugarske nije jasno šta je u skladu sa Ustavom.
Učitajte više sadržaja...