Međunarodni monetarni fond (MMF) je procijenio da bi izlazak Rusije iz Sporazuma, koji je omogućio Ukrajini izvoz žitarica preko Crnog mora, mogao da podstakne rast globalnih cijena žitarica za 10-15 odsto.
Poručujući da nastavljaju sa procjenom situacije, to je rekao Glavni ekonomista MMF-a Pierre Olivier Gourinchas novinarima, prenosi Rojters.
"Dogovor o crnomorskom žitu bio je veoma dobar instrument za obezbjeđivanje zaliha žitarica iz Ukrajine, koji je ublažavao pritiske na cijene hrane. Njegova suspenzija bi verovatno izvršila pritisak na povećanje cena", rekao je Gourinchas.
„Još uvek procjenjujemo, ali bi mogli reći da je rast cijena žitarica u rasponu od 10 do 15 odsto razumna procjena“, rekao je on.
Pročitajte i ovo: EU spremna da izvozi ukrajinsku poljoprivrednu robuMMF je u utorak 25. jula prognozirao da će globalna inflacija pasti sa 8,7 posto u 2022. na 6,8 procenata u 2023, a zatim dodatno na 5,2 posto u 2024. godini.
Gourinchas je rekao Rojtersu da bi moglo potrajati do kraja 2024. ili početka 2025. dok inflacija ne padne na ciljeve centralnih banaka i dok se trenutni ciklus monetarnog pooštravanja ne završi.
MMF je prošle nedelje saopštio da će povlačenje Rusije iz inicijative, u kojoj su posredovali Turska i Ujedinjene nacije prošlog jula, pogoditi regione koji se u velikoj meri oslanjaju na isporuke iz Ukrajine, uključujući sjevernu Afriku, Bliski istok i južnu Aziju.
Sporazum je omogućio Ukrajini da izveze oko 33 metričke tone žitarica morskim putem i ispostavilo se da je važan faktor za globalnu sigurnost hrane.
Evropska unija je u utorak saopštila da je spremna da izveze skoro sve ukrajinske poljoprivredne proizvode "linijama solidarnosti“ – željezničkih i drumskih saobraćajnih veza preko zemalja članica EU koje se graniče sa Ukrajinom.
Oko 60% ukrajinskog izvoza isporučeno je putem solidarnosti, a 40% je išlo preko Crnog mora dok je bio na snazi dogovor o žitu koji je podržavao UN.
Pročitajte i ovo: Ministri poljoprivrede EU o izvozu žitarica iz Ukrajine