Vulinu uskraćen prelet preko BiH, saopštila Vlada Srbije

Aleksandar Vulin, potpredsednik Vlade Srbije

Potpredsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vulinu vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH) nisu dale dozvolu za prelet helikopterom za Pale kod Sarajeva, saopštila je Vlada Srbije.

Planirano je da Vulin 28. avgusta na Palama prisustvuje obeležavanju slave ove opštine Velike Gospojine, i na Trgu Republike Srpske položi cveće srpskim borcima poginulim u ratu devedesetih godina.

"Iako su kabinet potpredsednika Vlade Srbije, Ministarstvo spoljnih poslova i ambasada Srbije uredno i na vreme dostavili sve potrebne informacije i prateću dokumentaciju, čak i naveli svrhu posete, vlasti u Federaciji svojim ćutanjem i neodgovaranjem nisu dale saglasnost za prelet", navedeno je u saopštenju.

U saopštenju piše i da je ambasada Srbije ispoštovala sve procedure koje se u diplomatiji nalažu, ali uprkos tome vlasti u BiH nisu odgovorile na zahtev.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije oglasilo se takođe saopštenjem ovim povodom navodeći da je ovaj potez Sarajeva "ničim izazvan, bezrazložan akt zaoštravanja političkih odnosa Bosne i Hercegovine i Srbije, od čega korist ne može da ima niko u regionu".

Vlasti u BiH nisu se oglašavale po ovom pitanju do objavljivanja vesti.

Potpredsednik Vlade Srbije na slavu na Palama ipak je stigao, ali ne helikopterom, već službenim automobilom, prenela je agencija Beta.

Pročitajte i ovo: Srbija uputila protestnu notu BiH zbog onemogućavanja da Vulin helikopterom dođe na izložbu o stradanju Srba

Aleksandru Vulinu prelet preko BiH bio je uskraćen i početkom avgusta, tačnije 5. avgusta kada je trebalo da prisustvuje otvaranju izložbe posvećene stradanju Srba u Drugom svetskom ratu u Prebilovcima, selu na jugu BiH.

Kako je ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković tada objasnio, Vulinu nije odobren dolazak u BiH helikopterom, pošto je zahtev stigao prekasno, i da nije hteo da krši procedure pošto je reč o osobi koja "svakodnevno podriva teritorijalni integritet i suverenitet u BiH".

On je tada dodao da Vulinu ne može da zabrani dolazak u BiH i da je mogao da dođe kopnenim putem.

Srbija je nakon ovog događaja uputila protestnu notu Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine ocenjujući da takva odluka "nije u duhu dobrosusedskih odnosa i civilizacijskih tekovina", a Aleksandar Vulin se narednog dana ipak pojavio na događaju u Prebilovcima.

Pročitajte i ovo: Vulin u Prebilovcima dan nakon što mu nije dozvoljen dolazak helikopterom

Retorika zvaničnog Beograda i Sarajeva zaoštrena je poslednjih meseci.

Jedan od povoda bio je protivljenje vlasti u Beogradu i aktivno lobiranje protiv usvajanja Rezolucije Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici.

Generalna skupština UN-a usvojila je 23. maja Rezoluciju koja predviđa proglašavanje 11. jula Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici.

Pročitajte i ovo: MVP BiH kaže da 'Srbija nije dobronamjeran komšija'