Vučević nakon glasanja u Savetu Evrope: 'Srbija će se boriti argumentima'

Ministar odbrane Srbije u tehničkom mandatu i mandatar za sastav nove Vlade Miloš Vučević

Mandatar za sastav nove Vlade Srbije Miloš Vučević, inače ministar odbrane u tehničkom mandatu Vlade, izjavio je nakon što je Parlamentarna skupština Saveta Evrope podržala članstvo Kosova u toj međunarodnoj organizaciji, da će se Srbija "boriti argumentima, činjenicama, pravom, moralom i verom u sebe".

On je za Radio-televiziju Srbije (RTS) 17. aprila rekao da je glasanje u Strazburu "nastavak festivala licemerja". Dodao je da "nema mnogo manevarskog prostora, ali da nema povlačenja i predaje".

"To što gaze osnovne norme na kraju će biti njihova bruka, ali ne može trajno da bude zakonito ono što je nezakonito", rekao je Vučević.

On je naveo da "to nije samo pitanje da li je Kosovo država", već da "nisu ispoštovani ni osnovni principi koje su sami postavili pred Prištinu", od kojih je najvažniji formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope, međunarodne organizacije posvećene ljudskim pravima i razvojem demokratije, podržala je 16. aprila članstvo Kosova u ovoj organizaciji.

Na Parlamentarnoj skupštini glasao je 171 poslanik, od kojih je "za" bio 131, "protiv" njih 29, dok je 11 bilo uzdržano.

Pročitajte i ovo: Skupština Saveta Evrope usvojila preporuku da se Kosovo primi u članstvo

Kosovo je u maju 2022. podnelo zahtev za članstvo u Savetu Evrope, a napravilo je korak napred ka članstvu kada je 27. marta Komitet za politiku i demokratiju SE odobrio izveštaj izvestiteljice za Kosovo Dore Bakojanis, u kome se navodi da je Kosovo ispunilo uslove da postane punopravna članica ove međunarodne organizacije.

Savet Evrope, kao vodeća organizacija u Evropi u oblasti ljudskih prava, broji 46 zemalja članica, uključujući 27 članica Evropske unije i sve zemlje regiona. Većina članica EU je priznala Kosovo kao državu.

Srbija je u dva navrata glasala protiv zahteva Kosova za prijem u Savet Evrope, koji je Priština podnela u maju 2022.

Međutim, Srbija se Ohridskim sporazumom obavezala da neće sprečavati prijem Kosova u međunarodnim organizacijama.

Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa, poznat kao Ohridski, Srbija i Kosovo su postigli u februaru 2023, a u martu su se usaglasili oko Aneksa primene.

Ali beogradski zvaničnici su u više navrata poručili da neće primeniti sve odredbe sporazuma.
Takođe, ni Kosovo ne primenjuje obaveze, posebno onu koja se odnosi na formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.

Zajednica opština sa srpskom većinom je dogovorena Briselskim sporazumom 2013. godine u okviru dijaloga Srbije i Kosova, ali Priština je do danas nije formirala.

Pročitajte i ovo: Zašto bi članstvo Kosova u Savetu Evrope bilo važno za manjine?