Vlada Crne Gore kritikuje EU

Igor Lukšić

U posljednjem intervjuu crnogorski šef idplomatije Igor Lukšić se, između ostalog, oštro kritički osvrnuo i na pojedine odluke Delegacije Evropske unije u Podgorici, problematizujući dodjelu grantova pojedinim nevladinim organizacijama, ali i dovodeći u pitanje kadrovska rješenja Delegacije.

Šef diplomatije Igor Lukšić je u intervjuu Televiziji Atlas oštro kritikovao dio nevladinog sektora i medija koji imaju kritičan odnos prema vlasti, nazivajući ih tabloidnim.

Lukšić je imao primjedbe i na pojedine istupe šefa Delegacije EU u Podgorici Mitje Drobniča, čiju je izjavu u vezi sa odnosom Crne Gore prema krizi u Ukrajini nazvao trapavom.

Lukšić je naglasio da Vlada očekuje objašnjenje kako je MANS, koji je nakon nedavno okončanih lokalnih izbora u Podgorici ustvrdio da je uočen veliki broj nepravilnosti, dobio grant Evropske komisije za praćenje izbora, ne isključujući mogućnost da je grant zloupotrebljen:

“Ono što su moja saznanja do kojih sam došao jeste da, uz sumnje u regularnost ili neregularnosti kada je u pitanju provođenje izbornog procesa u Crnoj Gori, itekako postoje neregularnosti i sumnje u zloupotrebu evropskih fondova kada je u pitanju nadgledanje izbora u Crnoj Gori. Ako se potvrdi da je tu bilo neke vrste proceduralne greške ili protekcije onda imamo ozbiljan razlog da sumnjamo da neko u EU pokušava da igra ulogu ili arbitra ili političkog faktora u Crnoj Gori“, rekao je Igor Lukšić.

Nastup šefa diplomatije u MANS-u nazvali su “prljavom kampanjom” uperenom protiv organizacije koja je, piše u saopštenju MANS-a, domaćoj i međunarodnoj javnosti uspjela da plastično predoči drugu stranu navodno demokratskih izbora u Crnoj Gori.

Vlast ulazi u završnu fazu

Lukšić se nije zaustavio na MANS-u već je najavio i problematizovanje mogućeg izbora kolumniste jednog dnevnika, aludirajući na dnevnik Vijesti, za portparola EU u Podgorici:

“Ako u svom djelovanju taj kolumnista bude neki činilac unutar Evropske komisije u Podgorici i ako primijetimo neku vrstu deformativnog ponašanja i tako dalje, koja upućuje na pristrasnost ili na distorziranu interpretaciju političke scene, onda moramo posumnjati da to nije bilo slučajno“, kazao je Lukšić.

Poslanik Pozitivne Crne Gore i član Odbora za evroske integracije Dritan Abazović za naš radio kaže da je izjava šefa diplomatije dokaz da vlast u Podgorici ulazi u završnu fazu:

“Momenat kada vi počinjete da se raspravljate i svađate sa vašim evropskim partnerima, pa čak i na neki način da osporavate njihove odluke ili da dovodite u pitanje njihova kadrovska rješenja koja uopšte nijesu u vašem domenu, samo govore da je administracija gospodina Đukanovića već prešla onu granicu dobrog ukusa i da će vjerovatno u nastupajućem periodu pokušati da se distancira od onoga što su istinske evropske vrijednosti i jedna krajnje primjeren diplomatski odnos koji smo do sada imali prema Evropskoj komisiji. Zaista mislim da to ne utiče pozitivno na dešavanja u zemlji već suprotno - stvara veći jaz između onoga što su potrebe građana a to su evropske vrijednosti i njihovo uključivanje u svakodnevni život i toga da vlast to više ne želi i mi sada ulazimo u jednu novu fazu“, ocjenjuje Abazović.

Sa tom ocjenom saglasan je i Slaven Radunović, član Odbora iz redova Nove srpske demokratije. Radunović vjeruje da su posljednje izjave šefa diplomatije, koje naziva nesmotrenim, plod nervoze zbog osjećanja da se gubi podrška međunarodne zajednice:

“Posebno to čudi od ljudi koji su se do sada isticali praktično servilnošću prema Delegaciji EU i uopšte prema međunarodnoj zajednici. Očigledno su shvatili da je igra pri kraju i da su karte pale i da više nema blefiranja EU, pa prvenstveno ni Delegacije EU u našoj zemlji koja je svjedok svega što se dešava u Crnoj Gori i da se mora krenuti u ozbiljne reforme u društvu, kao i u ono što je najteže Milu Đukanoviću a to je obračun sa organizovanim kriminalom i korupcijom“, konstatuje Radunović.

U Demokarskoj partiji socijalista nijesmo uspjeli da dobijemo sagovornika na ovu temu.