Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (BiH) usvojilo je 14. decembra Prijedlog zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.
Zakon će uputiti Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po skraćenoj proceduri. Zakon će stupiti na snagu nakon usvajanja u dva doma, Zastupničkom i Domu naroda.
Iz Vijeća ministara BiH navode da je zakonski prijedlog "usklađen s odgovarajućim direktivama i uredbama Evropske unije u ovoj oblasti".
Prijedlog zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti jedan je od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.
Iz Vijeća ministara BiH navode da njegovim usvajanjem Vijeće ministara BiH, u očekivanju dobivanja datuma za otvaranje pregovora o punopravnom članstvu, šalje snažnu poruku Evropskom vijeću koje raspravlja o politici proširenja EU-a.
"Usvajanjem ovog zakona s oznakom 'EI' (Evropske integracije), BiH želi poboljšati kapacitete za učinkovitiju borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma u korist poslovne zajednice i građana BiH", saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Navodi se da će se novim zakonom harmonizirati sistem sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma u BiH sa standardima Grupe za financijsku akciju protiv pranja novca (Financial Action Task Force – FATF) i Moneyvala Vijeća Evrope iz zadnjeg kruga evaluacije.
Vijeće ministara BiH je u februaru usvojilo i novi Pravilnik o provedbi Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.
Evropska komisija je u novembru uslovno preporučila otvaranje pristupnih pregovora sa BiH, kada ta država ispuni kriterijume za članstvo. Za razliku od BiH, Ukrajina i Moldavija imaju jasnu pozitivnu preporuku.
Pročitajte i ovo: Savet ministara EU bez preporuke o proširenju, odluka ostavljena liderima na samitu