Ministri iz Republike Srpske protiv svih tačaka na sjednici Vijeća ministara BiH

Sjednica Vijeća ministara BiH 4. novembra 2021.

Ministri u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine (BiH) koji dolaze iz entiteta Republika Srpska (RS) glasali su protiv svih tačaka dnevnog reda sjednice koja je održana u srijedu, 10. novembra 2021.

Nisu usvojene 22 tačke dnevnog reda o kojima se izjašnjavalo na prethodnoj sjednici, jer su za njih glasala tri ministra, a četiri su glasala protiv, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH, izvršne vlasti na državnom nivou BiH.

Njihov stav bio je isti kao i na prethodnoj sjednici: “da nisu stvorene pretpostavke za donošenje odluka” i “da se poštuju i provode zaključci Narodne skupštine RS-a”.

“Ono što treba apostrofirati i reći jeste da je, shodno krizi koju su proizveli bivši visoki predstavnik Valentin Inzko i nakaradna odluka Ustavnog suda BiH, naše ponašanje bilo u skladu sa zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske i drugih institucija RS-a i tako će biti i ubuduće”, rekao je novinarima nakon sjednice Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa koji dolazi iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac (SNSD): Tako će biti i ubuduće

Osim predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije (Savez nezavisnih socijaldemokrata – SNSD), iz RS su i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac (SNSD), ministar komunikacija i prometa Vojin Mitrović (SNSD) te ministar za ljudska prava i izbjeglice Miloš Lučić (Demokratski narodni savez – DNS).

Ministri iz entiteta Federacija BiH su ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda (Hrvatska demokratska zajednica – HDZ BiH), ministar pravde Josip Grubeša (HDZ BiH), ministrica civilnih poslova Ankica Gudeljević (HDZ BiH) te ministrica vanjskih poslova Bisera Turković (Stranka demokratske akcije – SDA), ministar sigurnosti Selmo Cikotić (SDA) i ministar odbrane Sifet Podžić (Demokratska fronta – DF).

Političari iz RS-a prema zaključku Narodne skupštine RS, ne učestvuju u radu državnih institucija od kraja jula 2021.

Pročitajte i ovo: Stranke iz RS-a bojkotuju institucije BiH zbog zabrane negiranja genocida

Zaključak je usvojen nakon što je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko 23. jula nametnuo dopune u Krivičnom zakonu BiH kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Naprimjer, Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH bio je također protiv svih tačaka na sjednici Predsjedništva BiH koja je održana 18. oktobra.

Pročitajte i ovo: Sjednica Predsjedništva BiH: Dodik protiv svih tačaka

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH od 7. jula 2021. nije usvojio nijedan prijedlog zakona zbog nesudjelovanja zastupnika iz entiteta Republika Srpska.

Pročitajte i ovo: Zbog entitetskog bojkota BiH bez budžeta i milionskih investicija

Na današnjem dnevnom redu sjednice Vijeća ministara BiH trebao se, između ostalog, naći nacrt osnova za pokretanje postupka za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Libana o readmisiji osoba koje borave bez dozvola.

Trebao se razmatrati i nacrt odluke o ratifikaciji Sporazuma o izmjenama i dopunama Sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Crne Gore o graničnim prelazima za pogranični promet, kao i nacrt odluke o ratifikaciji ugovora između BiH i Češke o socijalnom osiguranju.

Na dnevnom redu sjednice je i Inicijativa za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o zajmu (Projekat unapređenja otpornosti i konkurentnosti sektora poljoprivrede) između BiH i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, čiji je predlagač Ministarstvo financija i trezora, kako je najavljeno iz Vijeća ministara BiH.

Ministri su trebali da razmatraju i nacrt odluke o ratifikaciji Sporazuma o financiranju godišnjeg akcionog programa za 2020. između EU, koju predstavlja Evropska komisija, i BiH, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije.

Pročitajte i ovo: Turković: Vijeće ministara BiH ne može biti poligon za političke predstave

Na dnevnom redu su se trebali naći i prijedlozi odluke o izmjenama i dopuni odluke o postupku usklađivanja zakonodavstva BiH sa pravnim nasljeđem EU, o izmjeni odluke o dodatku na platu zaposlenima u Upravi za indirektno oporezivanje BiH i o dopuni Pravilnika o uvjetima nabavke i načinu korištenja službenih vozila u institucijama BiH.

Trebala se razmatrati i Informacija o sprovođenju zadatka iz odluke o formiranju Komisije za plate i naknade u institucijama BiH - Izrada prijedloga izmjena i dopuna odredaba Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, kojima bi se detaljnije propisala prava i obaveza rukovodioca institucije u vezi sa utvrđivanjem ciljeva, mjerenjem učinka i ocjenjivanjem izvršilaca prema postignutim rezultatima.