Vatikan se protivi zakonu o homofobiji koji se trenutno nalazi u parlamentarnoj proceduri u Italiji.
“Zanov” zakon kažnjavao bi diskriminaciju i poticanje na nasilje prema LGBT zajednici, kao i prema ženama i osobama s invaliditetom.
Prema trenutnoj rimokatoličkoj doktrini, homoseksualne veze nazivaju se "devijantnim ponašanjem". Pobornici zakona kažu da sadrži zaštitne mjere koje osiguravaju vjerske slobode.
“Zanov" zakon, nazvan po LGBT aktivistu i političaru Alessandru Zanu, donji dom parlamenta usvojio je u novembru, a sada mora proći Senat.
Dodao bi zakonsku zaštitu za žene i LGBT osobe i osobe sa invaliditetom. Oni koji su proglašeni krivima za zločine iz mržnje ili diskriminaciju protiv ovih grupa mogli bi se suočiti sa maksimalno četiri godine zatvora.
Zašto se Vatikan protivi?
Vatikan je neformalno uputio pismo italijanskom ambasadoru 17. juna, protestujući protiv predloženog zakona.
Glasnogovornik Vatikana Matteo Bruni rekao je novinskoj agenciji AFP da je prijedlog zakona "nezabilježen čin u historiji odnosa" između Italije i Vatikana.
Vatikan vjeruje da zakon, kako je sada napisan, krši Lateranski sporazum iz 1929. godine, kojim je Vatikan uspostavljen kao nezavisna država i kojim su uređeni odnosi između Vatikana i Italije.
Vatikan strahuje da bi zakon mogao dovesti do kriminalizacije crkve u Italiji zbog odbijanja crkve da sklapa homoseksualne brakove, kao i njihovog protivljenja usvajanju djece ili zbog odbijanja podučavanja rodne teorije u katoličkim školama, prema izvoru iz Vatikana.
Prema novinama Il Corriere, crkva se protivi tome što katoličke škole nisu izuzete od predloženog nacionalnog dana protiv homofobije i transfobije koji će se obilježavati 17. maja.
Također su zabrinuti da bi se katolici mogli suočiti s pravnim postupkom zbog izražavanja mišljenja o LGBT pitanjima.
Pročitajte i ovo: Vatikan kaže da crkva ne može blagosloviti istospolne zajedniceMatteo Salvini, čelnik krajnje desne Sjeverne lige, rekao je da je stav njegove stranke u skladu sa stavom crkve.
Alessandro Zan, predlagač zakona, odbacio je optužbe da bi zakon donio cenzuru.
"Tekst [zakona] ni na koji način ne ograničava slobodu izražavanja ili vjersku slobodu. I poštuje autonomiju svih škola," tweetao je on.
Od svog izbora 2013. godine, papa Franjo zauzeo je liberalniji stav prema homoseksualnosti.
U dokumentarnom filmu prošle godine, rekao je da istospolnim parovima treba omogućiti da imaju "civilne unije".
Ali, papa Franjo je već ponovio stav crkve da je homoseksualnost grijeh. 2018. godine rekao je i da je "zabrinut" zbog homoseksualnosti u sveštenstvu, nazvavši to "ozbiljnom stvari”.
Iako je Vatikan često osuđivao diskriminaciju i nasilje nad homoseksualcima, takođe je izrazio zabrinutost zbog bilo koje vrste rodne teorije koja bi pomutila ili uklonila razlike između muškaraca i žena.
Izvori: AFP i BBC