Ukrajinke u Budvi: Domovini za 8. mart
Vezena mapa Ukrajine koju je izradila Ana Maksimenko.
Zajednički vez, pletenje, pravljenje predmeta od gline ili izrađivanje nakita je i psihosocijalna podrška ovim ženama, a kroz ukrajinske motive narodne nošnje se osjećaju bliže svojoj zemlji i sunarodnicima, kaže Olga Tokarjeva: "Moramo sačuvati to što (Rusi) sad uništavaju, moramo sačuvati našu tradiciju".
"Iz istorije znamo da pokušaj brisanja ukrajinskog identiteta traje duže od samog rata, zato je i ovo neki vid našeg otpora, na način na koji mi to možemo uraditi, ako ne možemo da ratujemo", kaže Olga.
Dodaje da ruska vojska pokušava da uništi ukrajinsku kulturu, da puno muzeja i ustanova kulture više ne postoji, da je puno toga pokradeno.
Novac od podaje svojih ručnih radova Ukrajinke su slale za kupovinu nosila za evakuaciju povrijeđenih u svojoj zemlji, i Fondu za pomoć djeci čiji su roditelji stradali u ratu.
"Raduje me da mogu svojim rukama napraviti nešto čime ću pomoći nekome", kaže Oksana Gorova.
Mila Polišuk se ranije nije bavila ručnim radovima: "Počelo je kao terapija, a posle je bila unutrašnja potreba. Imam troje djece i kao neko ko sjedi kući, ovo je jedini način na koji mogu pomoći svojoj zemlji".
Na slici Mila Polišuk (desno) i Olga Tokarjeva.
Radionice su, kaže Mila, priča i o ženskoj solidarnosti. Sjeća se prvih talasa ukrajinskih žena i djece koji su se bježeći od rata obreli u stranoj zemlji, stranog jezika, bez ikog svog.
"Morali smo nešto uraditi da im, makar na kratko, skrenemo misli na nešto lijepo. Počeli smo sa dječjim sakupljanjem i islikavanjem kamenčića, sad imamo ovo", priča Mila.
U Ukrajinskom centru imaju i raritet koji je ušao u knjigu rekorda njihove zemlje.
Kada je Ana Maksimenko, koja je u Kijevu bila volonterka u evakuacijama stradalih i povrijeđenih, prošlog novembra došla u Crnu Goru, donijela je sa sobom izvezenu mapu Ukrajine koju je radila tri godine.
"Da pokažem kroz ornamente da svaki naš region ima svoje osobenosti, ali i sličnosti", kaže Ana.
Ta mapa, ali i svi ručni radovi koje izrađuju Ukrajinke u Budvi nose zajedničku poruku: "Želimo ljepotom da pobijedimo užas rata", kažu sagovornice RSE.