Novi dronovi pojačavaju napredak Rusije na bojnom polju u Ukrajini

Ukrajinski vojnik 71. jegerske brigade priprema FPV dron na liniji fronta u blizini Avdijevke u oblasti Donjecka.

Kako su ruske snage posljednjih sedmica intenzivirale svoje napredovanje u istočnoj Ukrajini, pomaže im novo oružje na bojnom polju: bespilotne letjelice koje lete uz korištenje optičkih kablova.

"Upotreba FPV dronova sa optičkim vlaknima definitivno stvara nove izazove na bojištu", rekao je graničar iz Pomsta brigade poznat po vojnom imenu "Feniks".

Radio Slobodna Evropa (RSE) složio se da njega i druge vojnike u ovom tekstu navodi pod njihovim vojnim imenima ili prvim imenom, kako su pravila ukrajinske vojske.

Za razliku od standardnih FPV (first person view) bespilotnih letjelica -- termin koji se koristi za dronove kojima se upravlja putem video feeda koji se bežično prenosi na pilotske slušalice, mobilni uređaj ili druge ekrane -- upotreba optičkih kablova omogućava dronovima da rade bez radio signala.

To ih čini manje ranjivim na elektronsko ometanje jer ostaju direktno povezani sa svojim operaterima preko do 15 kilometara tankih namotaja optičkog kabla koji nalikuje ribarskom silku.

Ruski dron na optičke kablove

Dok se ukrajinske snage bore sa opadajućom podrškom zapadnog naoružanja i ruskom prednošću u ljudstvu, modificirani dronovi predstavljaju promjenu taktike na bojnom polju u Ukrajini. I Kijev i Moskva pojačavaju borbe dok ulaze u ključnu fazu rata uoči 20. januara, kada se u Bijelu kuću u drugom mandatu vraća novoizabrani američki predsjednik Donalda Trump -- koji je obećao da će brzo okončati rat.

Nove bespilotne letjelice su navodno u upotrebi od ljeta, ali ukrajinski vojnici stacionirani širom zemlje kažu za RSE da one postaju glavni dio ruske strategije na bojnom polju, dok intenzivno napadaju za osvajanje više teritorija na istoku Ukrajine.

'Veoma opasno oružje'

Mnogi su rekli da ih, osim što se koriste za izviđanje, ruske trupe sve više koriste kao samouništavajuće bespilotne letjelice sa malim teretom pričvršćenim za gađanje ukrajinskih položaja i vozila.

"Ovo je veoma opasno oružje. To je kao cigla sa elisom koja leti na vas i tu malo možete učiniti", rekao je "Varan", oficir 148. artiljerijske brigade.

Suočeni sa promjenom taktike, vojnici kažu da su bili primorani da se brzo prilagode - s različitim rezultatima.

Kostjantin, komandant bataljona Brigade Burevij Nacionalne garde, kaže da neefikasnost elektronskog ometanja novim dronovima omogućava da prodiru dublje u ukrajinske linije i lete ili dostignu mete sa većom preciznošću u poređenju sa tradicionalnim FPV dronovima.

"Ovo im omogućava da bolje vide naše položaje, preciznije udaraju i lete na veće udaljenosti. To čini situaciju malo komplikovanijom", rekao je.

Ove komplikacije navele su Kirila Budanova, šefa Glavne obavještajne agencije ukrajinskog Ministarstva odbrane, da nove bespilotne letjelice nazove "velikim problemom za nas", u izjavi za ukrajinske medije 31. decembra.

Institut za proučavanje rata (ISW) je 8. januara primijetio da Rusija sve više raspoređuje dronove sa optičkim vlaknima u aktuelnoj ofanzivi i naveo da su dronovi izveli niz novih napada duž linija fronta.

Pripadnici ukrajinske jedinice za borbu protiv dronova traže ruske bespilotne letjelice u blizini Avdijevke, 2024. godina

"Švajka", pilot drona i komandir voda stacioniran u blizini Soledara u istočnoj Ukrajini, kaže da dugi kablovi od optičkih vlakana mogu otežati otkrivanje dronova. Dok vojnici često mogu uočiti antene koje se koriste za omogućavanje upravljanja standardnim FPV dronovima iz daljine i onesposobiti ih, ruski dronovi imaju samo dugi tanki silk koji se lako skriva.
"Postoji samo mala kutija u kojoj se nalazi optički kabl drona, a vrlo je lako ne primjetiti je jer je veličine kutije cigareta", rekao je.
Još jedna prednost je ta što je manja vjerovatnoća da će izgubiti signal od standardnih FPV dronova i mogu lakše loviti ciljeve
"Ako je pilot profesionalno obučen, korištenje drona sa optičkim vlaknima im omogućava da lete veoma nisko, čak i da prelijeću tlo kroz vegetaciju, bez gubljenja video signala", rekao je "Ljutij", komandant FPV jedinice u ukrajinskom Trećoj odvojenoj Udarnoj brigadi. "[Ovo im omogućava] da sprovode izviđanje i dosegnu inače nepristupačne ciljeve [bolje] od običnog drona."

Ne bez nedostataka

"Medoid", ukrajinski graničar, kaže da je najveća lekcija koju je naučio iz suočavanja s dronovima potreba da se preduzmu dodatne mjere opreza i bolje kamufliraju potencijalne mete i osoblje.

Dronovi sa optičkim kablovima nisu bez nedostataka, dodaje on, rekavši da se bore sa terenom i prostorima koji nisu otvoreni i da je vidio nekoliko uhvaćenih u granama drveća. Bespilotne letjelice su takođe ograničene u udaljenostima koje mogu da pređu i gdje mogu da udare na osnovu dometa kabla.

Pogled iz ruskog drona sa optičkim kablom

S obzirom na ove prepreke, vojnici kažu da je najlakši način za uklanjanje privezanih dronova gađanjem iz malokalibarskog oružja. Drugi kažu da su postavili velike mreže - čak i ribarske - da ih uhvate. Kablovi se mogu ručno prekinuti, ali to vojnike dovodi u rizik da budu izloženi paljbi.

Ali u ratu u kojem bi se svaki napredak mogao pokazati ključnim, novi dronovi imaju uticaj na bojnom polju.

Vaš browser nepodržava HTML5

Ukrajina jača proizvodnju dronova, tvrdi da je na nebu jednaka Rusiji

Rusija navodno povećava proizvodnju dronova sa optičkim vlaknima, a Ukrajina takođe želi razviti vlastite verzije, uključujući model koji je ranije ovog mjeseca predstavilo ukrajinsko Ministarstvo odbrane.

"Za sada smo još u fazi testiranja", rekao je Ljutij, dodajući da se u praksi ukrajinska vojna proizvodnja, "tek počinje razvijati u ovom pravcu."