Viši sud u Nišu potvrdio je 8. avgusta za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je Andriji Naumovu, bivšem pripadniku ukrajinske bezbednosne službe (SBU), u Srbiji produžen pritvor koji može trajati do 2. septembra.
Naumov je u Srbiji uhapšen početkom juna sa više stotina hiljada evra i dijamantima i od tada se nalazi u pritvoru u Nišu na jugu Srbije.
Kako se precizira u pisanom odgovoru Višeg suda, odluku o produženju pritvora sud je doneo 3. avgusta.
Odlukom je obuhvaćen i Naumovljev saučesnik, državljanin Nemačke Aleksander (Alexander) Akst.
Viši sud u Nišu prethodno je 6. jula doneo odluku o produžavanju pitvora Naumova i Aksta, a odluka je važila do 5. avgusta.
Naumov i Akst se u Srbiji terete za pranje novca i protiv njih se, kako je potvrđeno u nadležnom tužilaštvu za RSE, vodi istraga.
Naumov se u Ukrajini tereti za veleizdaju, a kako je ranije za RSE navelo Generalno Tužilaštvo te zemlje, Ukrajina razmatra da se obrati srpskim vlastima u vezi sa Andrijem Naumovim.
"Nadležni organ Ukrajine trenutno razmatra obraćanje nadležnom organu Republike Srbije sa zahtevom za međunarodnu pravnu pomoć u ovom krivičnom postupku radi pribavljanja potrebnih informacija i kopija dokumenata", navelo je ukrajinsko tužilaštvo 19. jula u odgovoru na upit RSE.
Pročitajte i ovo: Ukrajina razmatra upućivanje zahteva Srbiji u slučaju bivšeg obaveštajcaKako su saopštile ukrajinske vlasti, Naumov je zemlju napustio 23. februara, nekoliko sati pre početka ruske invazije.
U Tužilaštvu navode da je predviđena kazna zatvora za veleizdaju prema ukrajinskom Krivičnom zakoniku od 12 do 15 godina, sa ili bez oduzimanja imovine.
Naumov se o ovim navodima nije javno izjašnjavao. Njemu se trag izgubio nakon odlaska iz Ukrajine, da bi četiri meseca kasnije dospeo opet u žižu javnosti, ovog puta u Srbiji.
Ukrajinski ambasador u Beogradu Volodimir Tolkač izjavio je 15. juna da se Naumov nije obraćao ambasadi za pomoć od kada je uhapšen.
Pročitajte i ovo: Uhapšeni bivši obaveštajac nije tražio pomoć, kaže ambasador Ukrajine u SrbijiNaumov je 7. juna uhapšen zajedno sa nemačkim državljaninom Aleksandrom Akstom na graničnom prelazu Srbije i Severne Makedonije.
Oni su, kako je 8. juna saopštila policija, pokušali da preko granice prenesu više od 600.000 evra i oko 125.000 dolara u gotovini, kao i drago kamenje, čija je vrednost procenjena na oko 6.500 evra.
Policija je tada saopštila da su novac i dijamante našli prilikom pregleda automobila i da se "sumnja da potiču iz kriminalnih delatnosti".