Udruženje ratnih veterana napada REKOM

Crna Gora - Potpisivanje inicijative za osnivanje REKOM-a, Podgorica, april 2011.

Crna Gora - Potpisivanje inicijative za osnivanje REKOM-a, Podgorica, april 2011.

Inicijativa za REKOM koja je u Crnoj Gori, kao i u drugim zemljama regiona okupila veliki broj NVO i istaknutih pojedinaca našla se na meti kritike i optužbi predsjednika Udruženja boraca ratova od 1990. godine Radana Nikolića i njegovih saboraca.

Iako su inicijativu potpisali i javno podržali neki od najviših predstavnika crnogorske vlasti, u Udruženju boraca ratova od 90-tih tvrde da su autori inicijative antiratni profiteri koji ne žele da se utvrdi puna istina o ratnim dešavanjima na prostoru bivše Jugoslavije kao i da je ta komisija zapravo sud koji će za ratne zločine da sudi samo Srbima i Crnogorcima.

U Udruženju boraca ratova od 1990. godine Crne Gore smatraju da ne postoji opšta volja da se afirmiše puna istina o ratnim dešavanjima iz devedesetih godina i na osnovu toga podijeli odgovornost među učesnicima ratnih sukoba i političkim elitama država nastalim na prostoru bivše Jugoslavije.

Predsjednik tog udruženja Radan Nikolić je, dalje navodeći za njega i njegove saborce neprihvatljive tačke prijedloga statuta komisije za REKOM ustvrdio i da su predlagači te inicijative, citat "kompromitovane osobe" kao i da kriju višemilionski budžet za projekat koji će da traje tri godine.

"Sve to ukazuje na mogućnost da žrtva komisije, ma kako to apsurdno zvučalo bude upravo istina o proteklim ratnim dešavanjima i da je zadatak komsiije da za 3 do 4 godine, kada bi trebalo da se završi mandat i Haškog tribunala stavi tačku na priču o ratovima. Sumnjam da Evropska komisija podržava ovakav model REKOM-a. Ali ako podržava onda to treba javno da se zna kako bi se znalo i ko preuzima odgovornost za ovakav projekat i kako bi se spriječile manipulacije iz koristoljublja pojedinaca i grupa iz NVO sektora", kazao je Nikolić.

Jedina predstavnica koalicije za REKOM iz Crne Gore i jedna od autora prijedloga statuta Tea Gorjanc Prelević žestoko je reagovala na izrečene optužbe na račun inicijative i statuta. Ona je Nikolića i njegove saborce pozvala da pročitaju prijedlog statuta i da ako ga ne razumiju potraže pravnu pomoć a ne da dezinformišu javnost.

Komisija neće suditi ni naređivati

Gorjanc Prelević takođe, traži od Nikolića dokaze da su ona i njene kolege antiratni profiteri.
Tea Gorjanc Prelević, foto: Savo Prelević

"Budžet inicijative postoji objavljen na internetu na sajtu koji se zove "za Rekom" i veoma je transparentan. Ukoliko imate bilo kakvu primedbu na način trošenja tog novca molim vas podnesite krivične prijave pa da se ispita to što vi tvrdite već u nekoliko navrata da se novac zloupotrebljava i da smo mi koji podržavamo tu ideju nekakvi ratni profiteri. Ja vas molim da sada jasno kažete na koji način sam ja to profitirala od ove inicijative i u kojem iznosu", rekla je Gorjanc Prelević.

Potpredsjednik skupštinskog Odbora za Ustavna pitanja i član opozicione SNP kaže da ta partija načelno podržava inicijativu za REKOM. No, Kaluđeroviću nije do kraja jasno da li će buduća komisija zapravo biti sud za ratne zločine.

"Da li je komisija svojevrsna zamjena za Međunarodni krivični tribunal za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije. Iako se u obrazloženju prijedloga statuta stalno potencira da komisija nema karakter sudskog organa meni se nameće zaključak da u faktičkom postupanju i odlučivanju u dobroj mjeri ima elemenata suda", kaže on.

Buduća komisija neće nikome da sudi, njen posao će biti utvrđivanje činjenica o žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije, kategorična je Tea Gorjanc Prelević.

"Nigde ne piše da će komisija moći da presuđuje niti da naređuje bilo kom državnom organu, sudu ili tužilaštvu. Naprotiv, upravo je ideja da se pomogne rad tužilaštava i sudova i tužioci sa kojima sam ja sedela i razgovarala o ovoj temi rekli - pa da znaš da bi nam pomoć baš dobro došla", navela je ona.

Krajem aprila u Crnoj Gori i ostalim zemljama nstalim raspadom Jugoslavije počelo je potpisivanje inicijative za formiranje nezavisne međudržavne komisije, koja treba da utvrdi i javno saopšti činjenice o ratnim zbivanjima tokom 90 tih.

Još u junu prošle godine, predstavnici inicijative za REKOM dobili su podršku od crnogorskih poslanika. Predsjednik Skupštine, Ranko Krivokapić, tada je naglasio kako su, da bi se Crnogorci zaista suočili sa prošlošću, potrebne suštinske promjene svijesti i odnosa prema tom vremenu.

Prvi premijer u regionu, koji je potpisom podržao inicijativu za osnivanje REKOM-a, je crnogorski, Igor Lukšić.

Od million potpisa koliko treba prikupiti očekuje se da Crna Gora prikupi 30.000 potpisa, kolika je njena kvota.