Specijalno državno tužilašto Crne Gore (SDT) ispitaće navode iz pisma Svetozara Marovića, koji je kao šef budvanske kriminalne grupe 2016. osuđen zbog korupcije, a koje je javno uputio predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću.
U pismu postavlja pitanje ko je ruskom oligarhu Olegu Deripaski prodao zemljište na crnogorskom primorju, i oštetio državu za preko 100 miliona eura.
"Provjerićemo navode iz pisma Marovića o prodaji zemljišta. SDT je formiralo predmet", saopšteno je Radiju Slobodna Evropa u Specijalnom državnom tužilaštu.
Marović je decenijama bio desna ruka Đukanovića, glavni politički ideolog njegove Demokratske partije socijalista (DPS), predsjednik crnogorskog parlamenta i poslednji predsjednik nekadašnje Državne zajednice Srbija i Crne Gora. U vrijeme prodaje zemljišta bio je predsjednik Savjeta ministara državne zajednice.
Šta stoji u pismu?
Mediji su 12. aprila prenijeli otvoreno pismo osuđenog Marovića, dan nakon što su mu zbog korupcije Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele ekonomske sankcije.
On u pismu optužuje Đukanovića da je "privatizovao državu", i da se zbog toga obogatila Đukanovićeva porodica.
"Da li sam ja ili ti doveo Deripasku (Oleg, ruski oligarh) u Crnu Goru? Da li sam mu ja ili ti prodao zemlju od 500.000 kvadratnih metara sa pogledom na more, po 10 eura, preko Opštine Kotor...... koju je on seljanima plaćao stotinama eura i tako Crnu Goru oštetili za preko 100 miliona eura...", piše Marović.
Đukanović je u reagovanju na navode Marovića 14. aprila naveo da je u vrijeme prodaje zemljišta Opštinom Kotor upravljala partija (Liberalni savez), koja je bila opozicija državnoj DPS vlasti. Ocijenio je da taj posao ne može biti doveden u vezu sa njim, koji je 2004. bio na čelu Vlade Crne Gore.
"O tome dovoljno svjedoči i površni uvid u zakonodavna rješenja tog vremena", naveo je Đukanović u odgovoru Maroviću.
Šta je i po kojoj cijeni kupio Derpaska?
Direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Vukšić je nedavno za televiziju Vijesti izjavio da je tu zemlju Deripaska kupio za devet eura po kvadratu, iako je tržišna cijena, kako je ustvrdio, bila hiljadu eura za kvadrat.
A odlazeći premijer Zdravko Krivokapić je na temu prodaje zemljišta Deripaski rekao da "misli da je već pokrenut postupak da se preispita opravdanost takve prodaje".
Vaš browser nepodržava HTML5
Kompanija KPM Limited, koja se povezuje sa Deripaskom, kupila je 2004. godine od Opštine Kotor pola milona kvadrata zemljišta, u mjestu Krimovice, koje se proteže u zeleđu plaža Trsteno i Ploče do Platamuna, opština Kotor. Prema ugovoru, zemljišni kompleks je prodat za cijenu od 4.399.740 eura, ili devet eura po kvadratu.
Na čelu opštine Kotor je 2004. godine bio Nikola Samaržić funkcioner Liberalnog saveza Crne Gore, a na čelu te partije, koja je na državnom nivou bila opozicija, advokat Miodrag Živković.
Prodaja zemljišta bila je direktan povod za smjenu Živkovića sa mjesta predsjednika Liberalnog saveza i isključenja njega i Samardžića iz stranke.
Ruski oligarh Oleg Deripaska je od 2005. i vlasnik zemljišta od 35.000 metara kvadratnih na rtu Platamuni, u opštini Kotor, na kojem je njegova kompanija Overseas assets management izgradila luksuzni kompleks vrijedan oko 50 miliona eura.
Pročitajte i ovo: Ruski oligarh protiv Crne Gore: Sud se proglasio nenadležnimIste godine Deripaska je postao i većinski vlasnik najvećeg crnogorskog preduzeća, Kombinata aluminijuma Podgorica, koje je kupio za 48,5 miliona eura. Da bi 2009. godine poravnanjem, sa Vladom postao ravnopravan suvlasnik, koji je fabrikom upravljao do 2013. kada je Vlada odlučila da preuzme vlasništvo nad bankrotiranom kompanijom.
Kancelarije američkog Trezora za kontrolu inostrane imovine objavila je u decembru 2018. da je Deripaska bio uključen i u "obezbjeđivanje ruske finansijske pomoći političkoj partiji u Crnoj Gori", prije prije parlamentarnih izbora 2016. godine, ali nije precizirala o kojoj je partiji riječ.
Dvije kompanije koje se povezuju sa Deripaskom, a koje su zvanično u posjedu zemljišta, K.P.M. Limited i Overseas Assets Management, prijavljene su na istoj adresi u Podgorici.
Kako se može vidjeti u Centralnom registru privrednih subjekata, kod tih firmi je početkom maja 2020. promijenjen (preregistrovan) osnivač. Umjesto ranijeg Tangril Equites LTD, sada je osnivač i vlasnik 100% Advante Management Corp. takođe s Britanskih Djevičanskih Ostrva.
Srbija i dalje ne izručuje Marovića
Podsjetimo, Svetozar Marović je osuđen je 2016. godine zbog višemilionskih malverzacija u Budvi. Nakon što je priznao krivicu, pušten je iz pritvora i prebjegao je u Srbiju. Njegovi branioci su ranije saopštavali da se tamo liječi od depresije.
Pročitajte i ovo: Šest godina ignorisanja zahteva za izručenje Marovića Crnoj GoriIako se odbjegli Marović nalazi na potjernici, Srbija ga do danas nije izručila Crnoj Gori, i uzaludne su bile zamolnice i Krivokapićeve i bivše crnogorske Vlade.
U međuvremenu, Maroviću je zastarela jednogodišnja kazna zatvora koja je bila zamjena za novčanu od 1,1 miliona eura, koju nije platio a aktivna je presuda na tri godine i devet mjeseci zatvora.
U Srbiju je pobjegao i njegov sin Miloš koji je kao član kriminalne grupe osuđen na jedanaest mjeseci zatvora i novčanu kaznu od 385.000 eura koju je platio. Nakon što je dobio državljanstvo Srbije, zatražio da u toj zemlji odsluži zatvorsku kaznu. Septembra 2020. je nastupila zastara njegove kazne zatvora.
Nakon više urgencija na koje je Srbija ostala nijema, Crna Gora je 12. aprila poslala još jednu urgenciju za izručenjem Marovića.