Komisija turskog parlamenta 16. novembra raspravlja o Švedskoj i NATO

Turski predsednik Redžep Tajip Erdoan i premijer Švedske Uli Kristerson rukuju se pored generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga

Komisija za spoljne poslove turskog parlamenta raspravljaće u četvrtak o nacrtu zakona kojim se Švedskoj odobrava članstvo u NATO-u, pokazuje zvaničan plan rada komisije.

Predsednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) podneo je predlog zakona parlamentu na ratifikaciju pre tri nedelje, što su pozdravili NATO i Stokholm.

Turska je u julu povukla prigovore na pridruživanje Švedske Alijansi. Prethodno je Ankara zamerala kandidaturi Švedske zbog zabrinutosti oko napora vlade u Stokholmu u borbi protiv islamofobije, kao i zbog delovanja kurdskih grupa u toj skandinavskoj zemlji.

Julska odluka o članstvu Švedske u NATO je usledila nakon intenzivnog pritiska američkog predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) na Erdoana.

Pročitajte i ovo: Erdogan predao parlamentu predlog za ratifikaciju kandidature Švedske za NATO

Predlog zakona mora da odobri parlamentarna komisija za spoljne poslove pre glasanja na skupštini. Erdoan posle treba da potpiše zakon.

Erdoan je navodeći da Ankara očekuje više od Švedske u borbi protiv kurdskih militanata, ovog meseca rekao da će pokušati da olakša ratifikaciju koliko god je to moguće.

Ministri spoljnih poslova NATO-a sastaće se u Briselu od 28. i 29. novembra.

Dugo neutralne Švedska i Finska podnele su zahtev za ulazak u NATO prošle godine kako bi ojačale svoju bezbednost posle ruske invazije na Ukrajinu.

Članstvo Finske je zaključeno u aprilu, dok su kandidaturu Švedske zadržale Turska i Mađarska.

Pročitajte i ovo: Erdoganova podrška za ulazak Švedske u NATO značajan udarac Putinu

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je prošle nedelje Mađarsku da bez daljeg odlaganja ratifikuje kandidaturu Švedske za pridruživanje NATO-u.

"Mađarska vlada više je puta rekla da neće biti poslednji saveznik u NATO-u koji će ratifikovati pristup Švedske", rekao je Stoltenberg 8. novembra posle razgovora s mađarskom predsednicom Katalin Novak.

Novak, čija je uloga uglavnom ceremonijalna, rekla je da je lično podržala kandidaturu Švedske, ali da je na mađarskom parlamentu da je odobri.

Izvor: Reuters