Turska je 1.jula službeno napustila međunarodni sporazum čiji je cilj borba protiv nasilja nad ženama, tzv. Istanbulsku konvenciju, što je odluka predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana koja doživljava snažne kritike, kako u Turskoj tako i u inostranstvu.
U više turskih gradova predviđeni su tokom dana protesti protiv povlačenja iz Istanbulske konvencije koje je u martu najavio Erdogan, a koje je u ponoć na četvrtak stupilo na snagu.
Konvencija Vijeća Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, tzv. Istanbulska konvencija, dokument je iz 2011. koji je potpisalo 45 zemalja i Evropske unije(EU).
Radi se o prvom pravno obvezujućem i sveobuhvatnom međunarodnom mehanizmu za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
Pročitajte i ovo: Istanbulska konvencija deset godina kasnije: Zaštita žena na staklenim nogamaKonvencija pruža nov i detaljan međunarodnopravni okvir za djelotvornije iskorjenjivanje obiteljskoga nasilja i nasilja nad ženama.
Bijes organizacija za prava žena
Odluka koju je donio Erdogan, da povuče svoju zemlju iz konvencije, iako broj ubistava žena posljednje desetljeće u Turskoj raste, izazvala je bijes organizacija za zaštitu prava žena i kritike EU, Washingtona i Visokog povjereništva za ljudska prava Ujedinjenih nacija(UN).
Turska vlada pojasnila je svoju odluku time da Istanbulska konvencija "potkopava obiteljske vrijednosti" i "homoseksualnost želi prikazati kao normalnu" jer ona poziva da se ne diskriminiraju ljudi prema spolnoj orijentaciji.
Pročitajte i ovo: Istanbulska konvencija, crvena krpa za klerikalceZa razliku od brojnih zemalja s većinskim muslimanskim stanovništvom, homoseksualnost u Turskoj nije zabranjena zakonom, ali je homofobija široko rasprostranjena, naglašava agencija France Presse.
Analitičari tumače Erdoganovu odluku prije svega njegovom željom da okupi konzervativnu biračku bazu u kontekstu ekonomskih poteškoća s kojima se zemlja suočava.
"Ovo povlačenje šalje opasnu poruku onima koji čine nasilje, sakate ili ubijaju: ono im kaže da mogu nastaviti to raditi potpuno nekažnjeno", rekla je u četvrtak čelnica Amnesty Internationala Agnes Callamard.
"U smislu prava žena Turska se vratila deset godina unatrag", dodala je.
Prošle godine 300 žena ubili su u Turskoj njihovi partneri ili bivši partneri, podaci su udruženja za zaštitu ženskih prava "Stavimo točku na ubojstva žena".
Ove godine ne bilježi se trend smanjivanja jer je dosad ubijeno 189 žena, kaže isti izvor.