TikTok, u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, suočava se sa mogućnošću zabrane u Sjedinjenim Državama. Ono što će se dogoditi imaće velike posljedice po globalno tehnološko nadmetanje Kine i Sjedinjenih Država i moglo bi odrediti ton odnosa budućeg predsjednika SAD Donalda Trumpa s Pekingom.
Popularna video platforma je prva kineska globalna aplikacija i nadmašila je konkurente u američkom vlasništvu, kao što su Instagram, Facebook ili X.
Pitanje kineskog vlasništva je ono što je TikTok stavilo u fokus američkog Kongresa, koji je u aprilu 2024. usvojio zakon zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, uključujući širenje dezinformacija i špijunažu. Zakon nalaže da ByteDance proda aplikaciju do 19. januara ili se suoči sa zabranom.
Pročitajte i ovo: Vrhovni sud SAD-a potvrdio zakon o zabrani TikTok-aDok kritičari zabrane kažu da slični podaci i zabrinutost za privatnost postoje za američke platforme društvenih medija, pitanje kineskog vlasništva dodaje novu dimenziju.
Firme za sajber sigurnost sugerisale su da je aplikacija sposobna prikupljati korisničke podatke osim sadržaja koji gledaju na TikToku, a Kina je 2017. godine donijela zakon koji prisiljava kineske državljane koji žive u inostranstvu da sarađuju s njenim obavještajnim aparatom.
Zaposleni u TikToku u Kini i Sjedinjenim Državama su u 2023. godini pratili podatke i lokaciju britanske novinarke. U fajlovima američkog suda dobijenim od bivšeg uposlenika ByteDancea navodi se da je Komunistička partija Kine pristupila podacima kompanije kako bi špijunirala prodemokratske demonstrante u Hong Kongu 2018. godine.
Sve ovo dolazi usred pojačanih tenzija između Pekinga i Washingtona, kao i sve veće zabrinutosti zbog kineske špijunaže i hakovanja u Sjedinjenim Državama.
Trump je 18. januara izjavio je da će "najvjerovatnije" TikToku dati odgodu potencijalne zabrane u Sjedinjenim Državama u trajanju od 90 dana, nakon što 20. januara preuzme Bijelu kuću.
Trump je prethodno bio nagovijestio da je protiv zabrane, nakon što je prvobitno podržao taj potez. Takođe je otkrio da je razgovarao s kineskim liderom Xi Jinpingom i o TikToku, između ostalih pitanja.
opširnije Trump i Si Đinping razgovarali o TikToku, trgovini i TajvanuTrumpov posljednji predsjednički mandat između 2016. i 2020. obilježen je strogošću prema Kini i ciljao je kineske kompanije u zemlji i inostranstvu, od 5G telekomunikacijske infrastrukture do kompanija za nadzorne kamere, u pozadini sve dublje tehnološke utrke Pekinga i Washingtona.
TikTok je međunarodna verzija ByteDanceovog Douyina, koji opslužuje tržišta u Hong Kongu i Kini i pridržava se strogog cenzurnog aparata Pekinga. Iako je to takođe uspješan posao, njegova popularnost i uticaj su globalni podsticaj za Peking.
Nespremnost ByteDancea da se odrekne vlasništva takođe pokazuje i vrijednost njegovog vlasničkog algoritma i to da TikTok ostaje kineska kompanija.
Način na koji Trump pristupa potencijalnoj zabrani mogao bi biti rani pokazatelj kako će pristupiti odnosima s Kinom i vrsti dinamike koju će razviti sa Xijem.