"Pozivamo političke lidere u regionu da bolje iskoriste svoje sastanke kako bi promovisali regionalnu stabilnost i pomirenje", navedeno je u odgovoru Stejt departmenta za Radio Slobodna Evropa(RSE), na upit o Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Tako nazvan dokument, koji treba da potvrde parlamenti Srbije i bh entiteta Republika Srpska, usvojen je na zajedničkoj sednici dveju vlada na "Svesrpskom saboru" 8. juna u Beogradu.
"Kao što smo dosljedno jasno naglašavali, čvrsto podržavamo suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, čiji je dio Republika Srpska", stoji u odgovoru Stejt departmenta.
Zaključuju da "retorika i postupci Milorada Dodika o otcjepljenju RS dovode u opasnost mirnu, demokratsku i prosperitetnu budućnost u evroatlantskim institucijama koju građani BiH, uključujući i stanovnike RS, žele i zaslužuju".
Poručuju da Sjedinjene Države veruju da je budućnost svih zemalja Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji u kojoj regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi vode ka većem miru, bezbednosti i prosperitetu za sve.
Šta se navodi u Deklaraciji?
U Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, dokumentu sa 49 tačaka, navodi se, pored ostalog, da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu.
U Deklaraciji se navodi da sabor ne podržava Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koja je krajem maja izglasana u Ujedinjenim nacijama.
"Pomenutom Rezolucijom izvršen je pokušaj kolektivnog okrivljavanja celog srpskog naroda, koji je neprihvatljiv i ne može biti sproveden u delo", tvrdi se u tekstu.
U tekstu se, između ostalog, navodi i da Sabor smatra "neprimerenim" postavljanje visokog predstavnika u BiH suprotno Aneksu X Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je propisano da je za imenovanje visokog predstavnika potrebna saglasnost strana ugovornica, kao i odgovarajuća rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Takođe se konstatuje da je Dejtonski mirovni sporazum "trajno i bitno narušen", te se pozivaju svi međunarodni akteri da se vrate njegovom poštovanju.
Ipak u tekstu Deklaracije nema pominjanja "razdruživanja" u BiH, na šta je pozvala Vlada RS sa sednice održane u Srebrenici, 23. maja, na dan kada je u Skupštini Ujedinjenih nacija usvojena Rezoulucija o genocidu.
Pročitajte i ovo: Bez pominjanja 'razdruživanja' u BiH na saboru Srbije i RS
U Deklaraciji koju su usvojile vlade Srbije i RS konstatuje se i da srpski narod, Srbija i Republika Srpska treba da čuvaju istorijska prijateljstva sa "dokazanim prijateljima", ali i da grade nova savezništva.