Poslanici Pokreta socijalista, čiji je osnivač proruski potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, podnela je parlamentu predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja.
Predlog zakona podneli su 29. novembra poslanici Đorđe Komlenski i Bojan Torbica, preneo je beogradski list Danas.
Zakon o stranim agentima postoji u Rusiji i prema ocenama kritičara služi za gušenje kritika na račun vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija.
U predlogu zakona Pokreta socijalista, koji još nije objavljen na sajtu Skupštine Srbije, "agentima" se smatraju sva udruženja i neprofitne organizacije koje u pretežnom delu finansiraju ili na drugi način pomažu strani subjekti.
Pod stranim subjektima se podrazumevaju druge države, njihovi organi, međunarodne i strane organizacije, strani državljani ili registrovane nevladine organizacije koje se finansiraju iz inostranstva.
Kao "agent stranog uticaja" navodi se i neprofitna organizacija koja se bavi političkim delovanjem, kao i drugim ativnostima koje se odnose na političko delovanje usmereno na ugrožavanje demokratije, narušavanje integriteta Srbije, kršenje Ustavom garantovanih sloboda i prava i raspirivanje nacionalne, rasne ili verske mržnje i netrpeljivosti.
Predviđa se i da svako istupanje predstavnika "agenata stranog uticaja" mora imati oznaku da je organizacija upisana u Registar agenata stranog uticaja koji vodi Ministarstvo pravde.
Pročitajte i ovo: Civilno društvo u RS odahnulo nakon odustajanja od zakona o 'stranim agentima'Predviđaju se i kazne u slučaju nepoštovanja ovog zakona poput zabrane obavljanja rada i krivične prijave protiv odgovornih lica, kao i novčane kazne.
Novčane kazne se kreću od 5.000 dinara (oko 42 eura) do 2.000.000 dinara (oko 17.000 evra).
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je 29. novembra za TV Pink da će Pokret socijalista u najskorije vrijeme podneti predlog zakona o finansiranju nevladinih organizacija u Srbiji, "po uzoru na Sjedinjene Države prema kojem je zabranjeno finansiranje iz inostranstva nevladinih organizacija", prenela je Srna.
Američki Zakon o registraciji stranih agenata (FARA) iz 1938. odnosi se na drugačija pitanja od onih koja regulišu rad nevladinih, neprofitnih organizacija.
Pročitajte i ovo: Po ugledu na Rusiju dio vlasti u Crnoj Gori najavljuje zakon o stranim agentimaPrema ovom zakonu, "strani agenti" su pojedinci koji deluju pod direktivama stranih država, bave se političkim aktivnostima, prikupljaju novac ili deluju pod naredbom pretpostavljenih, u kontaktu sa američkim vlastima.
FARA zakon nastao je 1938. sa ciljem suzbijanja nacističke, a kasnije boljševičke propagande. Naknadnim doradama zakon targetira pranje novca, korupciju, terorizam i zaobilaženje sankcija.
Ruski zakon o 'stranim agentima' guši Putinove kritičare
Kontroverzni zakon o "stranim agentima" u Rusiji vlasti koriste za gušenje opozicije predsedniku Vladimiru Putinu razbijajući nevladine organizacije, medijske kuće i pojedince koje je vlada označila kao strane agente.
Zakon o "stranim agentima", koji usvojen je u Rusiji 2012. i proširen 2022, zahteva od organizacija koje primaju strana sredstva da se registruju kao "strani agenti".
Kritičari kažu da je zakon deo sistematske kampanje gušenja kritika na račun vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija.
Evropski sud za ljudska prava u oktobru je presudio da ruski zakon o "stranim agentima" krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, kao i da je "arbitraran" i da se koristi na "previše širok i nepredvidiv način".
Aleksandar Vulin, koji je kao potpredsednik Vlade Srbije zadužen za unapređenje saradnje sa zemljama BRIKS-a, čest je gost zvaničnika u Rusiji.
Vulin se nalazi pod sankcijama Sjedinjenih Država, između ostalog, i zbog veza sa Kremljom.
Pročitajte i ovo: Sedam zakona o 'stranim agentima' za zemlje na nišanu Moskve