Govor mržnje prema Albancima i zahtevi za ostavkom Vučića na protestu desnice u Beogradu

Vaš browser nepodržava HTML5

Desnica u Srbiji od Beograda zahteva 'zaštitu' Srba na Kosovu

Opozicione partije desnice u Srbiji zatražile su od vlasti prekid pregovora sa Kosovom pod okrijem Evropske unije (EU) i ostavku predsednika Aleksandra Vučića. Ove zahteve saopštili su sa protesta u Beogradu organizovanom na Vidovdan, 28. juna, u znak podrške Srbima sa Kosova.

Skup je organizovao "Pokret za odbranu Kosova i Metohije", uz podršku stranaka desnice, među kojima su parlamentarne opozicione partije Dveri i Zavetnici.

Nakon protestne šetnje ispred zgrade Predsedništva Srbije organizatori su pročitali zahteve, među kojima je puštanje uhapšenih Srba, koje je kosovska policija označila kao organizatore incidenata na severu Kosova u proteklih mesec dana.

Pored prekida pregovora, zatražili su i poništavanje svih do sada postignutih sporazuma između Srbije i Kosova u Briselu.

Učesnici su zahtevali i organizovanje izbora u svim opštinama sa srpskom većinom po zakonima Srbije.

Uvrede i govor mržnje prema Albancima, kritike prema Vučiću

Sa protesta su govornici upućivali uvrede i govor mržnje prema Albancima.

Kritike su upućene i na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Uz poruku, "Vučiću, odlazi", vlast u Srbiji nazvali su "izdajničkom".

Kritikovan je dogovor Srbije i Kosova koji je postignut u Briselu i Ohridu, uz ocenu da je vlast u Srbiji tim sporazumom "predala južnu pokrajinu".

Kosovo je nezavisnost proglasilo 2008. Zvanični Beograd odbija da prizna nezavisnost svoje bivše južne pokrajine.

Nezavisnost Kosova je do sada priznalo preko 100 država, uključujući Sjedinjene Američke Države (SAD) i većinu zemalja Evropske unije (EU).

Na skupu su desničari zatražili podršku Rusije za politiku prema Kosovu, a među transparentima bio je onaj na kom je pisalo "moli se Bogu i drži se Rusije".

Među transparentima je natpis "Hill persona non grata", kojom se aludira na ambasadora SAD u Beogradu Kristofera Hila i parole kojima se kritikuju države Zapada.

Protest desnice u Srbiji organizovan je u jeku tezija na severu Kosova i diplomatskih pritisaka na Beograd i Prištinu da se situacija smiri.

Tenzije na severu Kosova traju od 26. maja, kada su novi albanski gradonačelnici na severu - naseljenih većinom Srbima - ušli u zgrade opština Zvečan, Leposavić i Zubin Potok.

Lokalno srpsko stanovništvo, koje je bojkotovalo izbore, tome se usprotivilo i usledili su kontinuirani protesti ispred opština.

Protesti su 29. maja u Zvečanu eskalirali u nasilje, kada je povređeno više desetina vojnika NATO misije KFOR i demonstranata.

Kosovske vlasti poslednjih dana uhapsile su nekoliko pripadnika srpske zajednice, koji su navodno učestvovali u nasilju nad pripadnicima NATO misije na Kosovu, KFOR-a, kosovske policije i novinarima koji izvještavaju sa sjevera.

Pročitajte i ovo: Novo hapšenje na severu Kosova zbog napada na KFOR

Srbija i pripadnici srpske zajednice na Kosovu ova hapšenja smatraju samovoljnim.

Međunarodna zajednica traži od Kosova da deeskalira situaciju, odnosno da povuče specijalne policijske jedinice sa severa, organizuje nove lokalne izbore i vrati se dijalogu za normalizaciju odnosa sa Srbijom.

Od zvaničnog Beograda se, pak, traži da obezbedi bezuslovno učešće Srba na eventualnim lokalnim izborima.

Protest desnice u Beogradu organizovan je na verski i državni praznik Vidovdan, koji se obeležava u znak sećanja na bitku na Kosovu gde su se 1389. godine sukobile srpska i turska vojska.

Vidovdan je i verski praznik koji obeležava Srpska pravoslavna crkva.