Radna grupa za poglavlja 30 i 31 Nacionalnog konventa Srbije o Evropskoj uniji najoštrije osuđuje rusku agresiju na Ukrajinu i ugrožavanje njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta, saopštio je 4. marta Konvent koji okuplja više od 700 organizacija civilnog društva.
Kako navodi Radna grupa Konventa za poglavlja 30 i 31, spoljna, bezbednosna i odbrambena politika EU, izražava se puna solidarnost sa ukrajinskim građanima.
"Kao građani države koja je prošla kroz traumatično iskustvo tokom ratova devedesetih godina 20. veka, uključujući i neposredno ratno iskustvo, smatramo da treba da pružimo svaku pomoć i podršku Ukrajini i njenim građanima", saopšteno je.
Dodaje se da se Konvent zalaže da se Srbija aktivno angažuje oko pomoći izbeglicama iz Ukrajine i ponudi njihovo zbrinjavanje.
Pročitajte i ovo: Srbija Ukrajini ponudila pomoć i prihvat izbeglicaKonvent je pozdravio glasanje Srbije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kojom je osuđena ruska agresija na Ukrajinu i ugrožavanje njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
"Smatramo da je potrebno da kao država nedvosmisleno osudimo rusku agresiju i da se pridružimo naporima Evropske unije oko ukrajinske krize", dodaje Konvent i kao važnu ističe potrebu da Srbija uskladi sa svim deklaracijama i restriktivnim merama EU u vezi sa ruskom agresijom na Ukrajinu.
Konvent je ocenio da pridruživanje tim merama ne bi značilo da Srbija menja svoj prijateljski stav prema građanima Ruske Federacije, već isključivo prema ruskoj vladajućoj eliti.
Pročitajte i ovo: Brisel trese 'dve stolice' srpske politikeBeograd se na sednici Generalne skupštine UN-a 2. marta pridružio osudi ruske invazije na Ukrajinu, ali se nije priključio sankcijama koje su EU, SAD, Velika Britanija i druge države Zapada uvele Moskvi.
Briselski zvaničnici su više puta pozivali Srbiju da se pridruži sankcijama, a Vučić je izjavljivao da na sebe preuzima "sve kritike, primedbe i pritiske" zbog trenutne odluke Srbije.