Srbija se obratila Energetskoj zajednici zbog bugarskih taksi na ruski gas

Ilustrativna fotografija: cevi gasovoda u gasnom skladištu u mestu Zana (Zsana) u Mađarskoj, maj 2022.

Srbija se i zvanično obratila Sekretarijatu Energetske zajednice (regulatorno telo Evropske unije) po pitanju taksi koje je Bugarska uvela na ruski gas, izjavila je 17. novembra ministarka enegetike Srbije Dubravka Đedović Handanović, saopštilo je ministarstvo.

Ona je u Beogradu o tome razgovarala sa ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peterom Sijartom (Peter Szijjarto).

"Želimo da budemo sigurni da nema nikakvog kršenja ni evropskih regulativa, niti ugovornih obaveza i sporazuma. Nastojaćemo takođe da u dijalogu sa bugarskom stranom pronađemo rešenje i da prevaziđemo izazove koji bi imao negativne posledice po snabdevanje prirodnim gasom“, rekla je Đedović Handanović.

Ministarka energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom na sastanku u Beogradu, 17. novembra 2023.

Bugarska je sredinom oktobra uvela dodatne takse na uvoz i transport ruskog gasa u iznosu od 20 bugarskih leva (oko 10 evra) po megavat/času u okviru restriktivnih mera prema Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.

Cilj taksi, prema rečima premijera Bugarske Nikolaja Denkova nije povećanje cena gasa za Srbiju i Mađarsku, već smanjenje profita Gasproma, ruskog giganta koji preko Bugarske doprema gas do Srbije i dalje prema Mađarskoj.

Ipak, Srbija i Mađarska ovaj potez bugarskih vlasti opisale su kao "neprijateljski" navodeći da će zajedno tražiti odgovor Evropske unije.

Pročitajte i ovo: Bugarske takse na ruski gas: Srbija i Mađarska čekaju odgovor EU

Ministarstvo je saopštilo da su Đedović Handanović i Sijarto razgovarali o saradnji u oblasti snabdevanja prirodnim gasom, izgradnji naftovoda i jačanju kapaciteta za prenos električne energije između dve zemlje.

Srbija i Mađarska zajedno rade na izgradnji novog naftovoda kojim Srbija bi trebalo da se priključi na ruski naftovod "Družba" i tako nadomesti to što zbog sankcija EU od decembra 2022. ne može da uvozi rusku naftu preko hrvatskog naftovoda JANAF.

Prema rečima ministarke energetike Srbije, taj naftovod počeće da se gradi u drugoj polovini 2025. godine.

Pročitajte i ovo: Srbija i Mađarska u potrazi za zaobilaznim putem do 'Družbe'

Dve zemlje imaju i sporazum o skladištenju gasa od juna 2022. a u julu 2023. su potpisale i ugovor o osnivanju zajedničke kompanije za trgovinu gasom.

Obe zemlje u velikoj meri zavise od ruskog gasa.

Na iznajmljivanje skladišta gasa u Mađarskoj Srbija je bila primorana jer nema dovoljno svog prostora. Proširenje jedinog skladišta na teritoriji Srbije Banatski Dvor zvaničnici najavljuju godinama unazad, ali projekat nije završen.

Istovremeno, Srbija ne koristi ni ceo kapacitet svog skladišta, jer polovinu vlasništva drži ruski Gasprom.