Nacionalni konvent dostavio primedbe na izmene Krivičnog zakonika Srbije

Ispred Palate pravde u Beogradu, arhivska fotografija

Radna grupa Nacionalnog konventa dostavila je Ministarstvu pravde Srbije komentar na predložene izmene Krivičnog zakonika, u kojem su pobrojane izmene koje udruženja okupljana u Konvent smatraju spornim, saopštila je 8. novembra.

Između ostalog, to je uvođenje kazne doživotnog zatvora za osnovni oblik krivičnog dela ubistva, brisanje krivičnog dela iznuđivanja iskaza, propisivanje novih krivičnih dela čiji opisi, prema njihovim navodima, nisu jasni i precizni, dekriminalizacija zloupotrebe u vezi sa javnim nabavkama do pet miliona dinara.

Podsetili su da je radna grupa po objavljivanju informacije o javnim raspravama zahtevala da se produži javna rasprava o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku.

Pročitajte i ovo: Strepnje aktivista u Srbiji zbog najavljenih izmena Krivičnog zakonika

Radna grupa kaže da ostaje pri stavu da trajanje javne rasprave u minimalnom zakonskom roku o dva zakona od sistemskog značaja za funkcionisanje pravosuđa i osnovna ljudska prava "nije srazmerno obimu i značaju predloženih izmena".

"Posebno ističemo da su oba nacrta radne grupe pripremale duže od tri godine, ali i da se više članova Radne grupe za izradu Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, uključujući i njenog predsednika, u javnosti oglasilo da nisu upoznati sa izmenama koje su u javnoj raspravi, da nisu njihovi autori, kao i da se Radna grupa poslednji put sastala 2022. godine", naveli su u saopštenju.

Radna grupa je ocenila da su stručna i šira javnost dobile priliku da tekst izrađen u "nepoznatoj proceduri" razmatraju samo mesec dana, a da nove odredbe predviđaju uvođenje novih krivičnih dela i mogu da ozbiljno utiču na stanje osnovnih ljudskih prava građana Srbije i smanje njihov dosadašnji obim.

Javna rasprava o izmenama Krivičnog zakonika počela je 1. oktobra, a pojedine nevladine organizacije i aktivisti su posebno ukazali na predloženu izmenu koja se odnosi na uvođenje krivičnog dela "Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela".

Deo civilnog društva je ocenio da vlast uvođenjem ovog krivičnog dela u zakon pokušava da uguši kritiku i kriminalizuje pozive na proteste u Srbiji.

Sa druge strane, Ministarstvo pravde, koje je predlagač izmena zakona, oštro je reagovalo na ove kritike nazivajući ih "manipulacijom i politikanstvom".

Pročitajte i ovo: Pokret Kreni-Promeni predao 36.000 potpisa protiv izmene Krivičnog zakonika u Srbiji