Opozicioni pokret Kreni-Promeni predao je 30. oktobra 36.000 potpisa građana protiv najavljenih izmena Krivičnog zakonika u Srbiji.
Lider tog pokreta Savo Manojlović je, na konferenciji za medije ispred Ministarstva pravde, rekao da ih posebno brine predložena izmena koja se odnosi na hapšenja, odnosno uvođenje krivičnog dela "Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela", prenosi Beta.
U nacrtu stoji da ono, između ostalog, podrazumeva da se krivično goni onaj koji "putem sredstava informacionih tehnologija ili na drugi način učini dostupnim materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela".
Manojlović smatra da se novo krivično delo uvodi zbog ekoloških protesta koji se širom zemlje održavaju zbog najavljenog otvaranja rudnika litijuma međunarodnog rudarskog giganta Rio Tinto, u zapadnoj Srbiji.
"Ovo krivično delo se uvodi zbog blokada 2021. godine i zbog protesta ovog leta. Ovo je takozvana Rio Tinto odredba koja treba da omogući da građani ne mogu preko društvenih mreža da se organizuju", smatra Manojlović.
Iz pokreta Kreni-Promeni najavili su da će na javnoj raspravi o tom nacrtu izložiti argumente i izmena koje se tiču javnih nabavki i ukidanja krivičnog dela iznuđivanja i priznanja iskaza.
Javna rasprava o izmenama Krivičnog zakonika počela je 1. oktobra, a pojedine nevladine organizacije i aktivisti ukazuju da vlast uvođenjem novog krivičnog dela u zakon pokušava da uguši kritiku i kriminalizuje pozive na proteste u Srbiji.
Sa druge strane, Ministarstvo pravde, koje je predlagač izmena zakona, oštro je reagovalo na ove kritike nazivajući ih "manipulacijom i politikanstvom".
Ministarka pravde Srbije Maja Popović najavila je da će odredba iz predloženih izmena Krivičnog zakonika u kojoj se govori o savetovanju za izvršenje krivičnog dela biti precizirana.
Tokom javne rasprave o izmenama Krivičnog zakonika u Beogradu 30. oktobra, ona je rekla da je ta odredba "najčešće napadana" u javnosti i da će zbog toga taksativno biti nabrojano na koje se to slučajeve odnosi navodeći, između ostalog, pedofiliju, ubistva, drogu, oružje, terorizam i falsifikovanje novca.
"Kritičari predložene odredbe navodili su da bi mogla da se upotrebi i protiv organizatora i učesnika protesta", dodala je ministarka.
U saopštenju Ministarstva od 6. oktobra navedeno je da novi zakon nema za cilj ograničavanje ljudskih prava i da je novo krivično delo uvedeno sa ciljem sprečavanja izvršenja težih krivičnih dela.
Protiv izmena i opozicione DS i Zajedno
Predstavnici opozicionih stranaka Zajedno i Demokratska stranka (DS) najavili su 30. oktobra da neće dozvoliti da budu usvojene izmene Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku, jer smatraju se time ugrožavaju građanske slobode.
Kopredsednica stranke Zajedno, Biljana Stojković rekla je novinarima, ispred Palate pravde gde se do 1. novembra održava javna rasprava o tim izmenama, da oni ne prihvataju argumente vlasti i da će se na sve načine boriti da te izmene ne budu usvojene, prenosi Beta.
Poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević ocenio je da su predložene izmene opasne i da predstavljaju presedan.
Šta piše u nacrtu?
Nacrtom zakona Ministarstvo pravde, između ostalog, uvodi novi član zakona i novo krivično delo "Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela".
"Ko putem sredstava informacionih tehnologija ili na drugi način učini dostupnim materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine".
Istom kaznom bio bi, prema ovom članu, kažnjen i onaj ko "vrši posredovanje u pristupanju materijala".
Zakon dalje predviđa da "ko pomoću sredstava informacionih tehnologija svesno pristupi materijalu iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine".
Piše i da se "materijalom iz stava 1. ovog člana smatra se svaki materijal koji zvučno ili vizuelno sadrži uputstva ili savete za upotrebu sredstava izvršenja krivičnog dela ili predmeta nastalih izvršenjem krivičnog dela. Materijal iz stava 1. ovog člana oduzeće se".
U obrazloženju nacrta Ministarstvo pravde navodi da se ovo krivično delo uvodi "kako bi se zaštitilo društvo od opasnih sadržaja koji mogu podsticati kriminalno ponašanje".
"Kao rezultat porasta kriminaliteta i događaja koji su se desili u Republici Srbiji 2023. godine, Vlada je donela niz mera radi sistemskog rešavanja problema i veće bezbednosti građana", navodi se u obrazloženju.
U Srbiji su se u maju 2023. dogodile dve masovne pucnjave u kojima je stradalo 19, uglavnom mladih ljudi.