Posle izrečene presude Haškog tribunala Vojislavu Šešelju za ratni zločin od 10 godina zatvora postavlja se pitanje da li će njemu prestati poslanički mandat u Republičkoj skupštini Srbije. Da li je osuđeni ratni zločinac dostojan da predstatvlja građane u najvišem zakonodavnom telu?
Sudeći po prvim reakcijama pripadnika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) koja sa svojim partnerima ima dvotrećinsku skupštinsku većinu, Šešelj, kome je presuđeno za ratni zločin protiv čovečnosti, nesmetano će sedeti u poslaničkoj klupi.
U članu 88 Zakona o izboru narodnih poslanika, poslaniku prestaje mandat ukoliko je, između ostalog, osuđen na kaznu zatvora dužu od šest meseci. Odluku o prestanku mandata donosi Administrativni odbor Skupštine Srbije. Predsednik Odbora Aleksandar Martinović, inače šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke, pitanjem Radija Slobodna Evropa (RSE) šta će biti sa Šešeljevim mandatom, bio je začuđen.
"A šta je sporno s njegovim mandatom? On je već izdržao tu kaznu", odgovorio je Martinović, dodajući da, što se njega tiče, nema potrebe da se o tome na nadležnom Odboru razgovara.
Iz Šešeljeve Srpske radikalne stranke (SRS) poručuju da ne postoje nikakve osnove da njen predsednik prestane da obavlja funkciju narodnog poslanika.
"Vojislav Šešelj se za narodnog poslanika kandidovao i izabran je nakon što je odslužio tu kaznu. Nikakav osnov, naravno u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije, ne postoji da bi njemu bio oduzet mandat", tvrdi Nemanja Šarović, zamenik predsednika Srpske radikalne stranke.
Ne sporeći da su u formalno pravnom smislu šanse za tako nešto gotovo nikakve, sem ukoliko se Šešelj sam ne povuče iz poslaničkih klupa, Dragan Šormaz, poslanik vladajuće Srpske napredne stranke, ukazuje da će sudbinu Vojislava Šešelja kao narodnog poslanika na kraju ipak odrediti građani.
"Ja sam ubeđen da on neće vratiti mandat. To sam siguran, a siguran sam i da mi nemamo pravo da mu ga oduzimamo", naveo je Šormaz u izjavi za RSE. Poslanik vladajućih naprednjaka ukazao je i da mu smeta to što poslaničke klupe deli sa osuđenim ratnim zločincem.
"Meni smeta to što ja poslaničku klupu sa Vojislavom Šešeljem delim. Ne šalje se dobra dobra poruka time što u parlamentu Srbije sedi osuđeni ratni zločinac. Nije bila dobra poruka ni kada je ušao u parlament pre dve godine. Ali, i to je bila volja naroda", zaključio je Šormaz.
Opozicioni poslanik Goran Bogdanović smatra da Šešelju nije mesto u poslaničkoj klupi, jer bi njegovo dalje prisustvo značilo da parlament podržava zločine za koje je Šešelj osuđen.
Bogdanović ne veruje u mogućnost pokretanja inicijative za oduzimanje mandata Šešelju, jer većina poslanika je, kako je rekao "potekla ispod Šešeljevog šinjela".
Dragan Radulović, član Republičke izborne komsije iz Demokratske stranke, kaže da ima razloga da se zatraži tumačenje primene člana 88 o oduzimanju mandata zbog presude duže od šest meseci, da bi se utvrdilo da li se ta odredba odnosi i na presude međunarodnog suda kao i da se uvtvrdi da li je namera zakonodavca bila da spreči da neko ko nije dostojan bude poslanik ili je razlog oduzimanja mandata odsustvo poslanika duže od šest meseci.
Ipak, Radulović kaže da bi on, da je član Odbora, glasao da se Šešelju oduzme mandat.
Pravnica Vesna Petrović iz Beogradskog centra za ljudska prava precizira da je presudu doneo sud UN čiji je član Srbija koja je priznala taj sud, pa ne vidi da je to prepreka za primenu člana 88 Zakona o narodnim poslanicima.
Ona smatra da namera zakonodavca o prestanku mandata u slučaju izrečene kazne nije donesena zbog eventualnog odsustva poslanika, već da bi se sprečilo da neko ko nije dostojan predstavlja građane u parlamentu:
"Bilo bi najlogičnije, po meni, da ne bude više poslanik, jer je osuđen na deset godina zatvora", zaključuje Vesna Petrović.
Vaš browser nepodržava HTML5
Žalbeno veće Mehanizma u Hagu ukinulo je oslobađajuću presudu lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju i osudilo ga na 10 godina zatvora zbog progona i podsticanja na progon Hrvata u Hrtkovcima u Vojvodini. Ovu kaznu Šešelj je već odslužio imajući u vidu vreme koje je proveo u Haškom tribunalu, odnosno jedanaest i po godina.
Vojislav Šešelj je za RSE prokomentarisao presudu sledećim rečima:
"Ponosan sam na sve pripisane zločine i spreman sam da ih ponovim."