Ministarstvo za RSE: Srbijagas dominantan na tržištu i nakon osnivanja kompanije sa Mađarskom

Skladište gasa mađarske kompanije MVM u mestu Žana na jugu Mađarske

Javno preduzeće Srbijagas ostaće dominantan učesnik na tržištu gasa u Srbija i nakon osnivanja zajedničkog preduzeća sa mađarskom kompanijom MVM CEEnergy, navelo je Ministarstvo rudarstva i energetike za Radio Slobodna Evropa (RSE).

"Novoosnovano preduzeće Serbhungas će se baviti trgovinom prirodnim gasom u Srbiji i regionu", stoji u odgovoru ministarstva.

U Ministarstvu su takođe naveli da će Srbijagas sa MVM-om osnovati zajedničku kompaniju i u Mađarskoj, čime će "polako početi da gradi svoj položaj na regionalnom tržištu".

Sporazum o osnivanju zajedničkog preduzeća je potpisan u okviru zajedničke sednice Vlada Srbije i Mađarske u Paliću, na severu Srbije 20. juna u prisustvu predsednika i premijera dve zemlje.

Pročitajte i ovo: Zajednička kompanija Srbije i Mađarske za trgovinu gasom: Potpisivanje javno, detalji tajni

Reč je o jednom u nizu poduhvata kojim dve države jačaju saradnju u energetici.

Obe države zavise od ruskog gasa i zato ulažu napore da taj energent lakše i brže nabavljaju i dopremaju i iz drugih izvora.

Napori su se intenzivirali sa ruskom invazijom na Ukrajinu prošle godine, koja je dovela do globalne energetske krize bez presedana.

Srbija i Mađarska već imaju razvijenu saradnju po pitanju skladištenja gasa.
Sporazum je potpisan u Beogradu u junu 2022.

Pročitajte i ovo: Srbija i u skladištenju gasa zavisna od Rusije, rešenje traži u Mađarskoj

Na iznajmljivanje skladišta u susednoj Mađarskoj Srbija je primorana, jer nema dovoljno svog prostora.

Proširenje jedinog skladišta na teritoriji Srbije Banatski Dvor zvaničnici najavljuju godinama unazad, ali projekat nije završen.

Istovremeno Srbija ne koristi ni ceo kapacitet svog skladišta, jer polovinu vlasništva drži ruski Gasprom.

U planu je i izgradnja naftovoda do Mađarske kojim bi se u Srbiju dopremala sirova nafta iz Rusije, nakon što joj je onemogućeno usled sankcija EU da istu transportuje hrvatskim naftovodom JANAF.