Od biologije, preko sociologije, do istorije - desničarske stranke u Srbiji sve intenzivnije pokušavaju da iz školskog programa izbace lekcije o LGBT zajednici, seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu. U inicijativu se uključila i Srpska pravoslavna crkva (SPC).
Desnica i crkva u Srbiji smatraju da se u udžbenicima, čije preispitivanje traže od ministarstva prosvete, "promoviše LGBT ideologija".
Zakoni koji brane "promovisanje LGBT sadržaja" doneti su od Rusije do Mađarske, u državama koje su suočene sa međunarodnim kritikama zbog diskriminacije manjinskih grupa.
Da "LGBT ideologija" ne postoji, naglašava Ana Petrović iz nevladinog udruženja "Da se zna", koje pruža psihološku i pravnu podršku LGBT zajednici.
"Oni tom frazom hoće da nas dehumanizuju. To je glasna desničarska propaganda koja nam nanosi veliku štetu, a iza koje se ne krije nijedan realan argument. U realnosti mi i te kako postojimo, mi smo građani i građanke ove zemlje", ukazuje Petrović za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Pročitajte i ovo: Šta sve ne možete kada ste LGBT+ osoba u SrbijiNauka uz udžbenika
O LGBT zajednici đaci u školama uče od prošle školske godine, kada je novi nastavni plan i program ušao u upotrebu.
Onda je, godinu dana kasnije, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije 11. septembra zatražio da se povuče udžbenik biologije za osmi razred.
Dan nakon zahteva patrijarha, oglasio se ministar prosvete Branko Ružić.
Podneo je zvaničan zahtev da se ponovo ispita sadržaj udžbenika biologije u delu o "raznovrsnosti biološke osnove pola i polnih karakteristika".
Zahtev je uputio Nacionalnom prosvetnom savetu - instituciji koja je zadužena da ministru daje savetodavno mišljenje o školskim programima i udžbenicima.
Na zahtev Saveta, stručnu ocenu o udžbeniku dalo je Srpsko biološko društvo – institucija koja okuplja biološke stručnjake.
Društvo je, u dopisu 13. septembra, ukazalo da su lekcije za osmi razred "u potpunosti usklađene sa prihvaćenim teorijama, činjenicama, zaključcima i tumačenjima biološke nauke".
Da su u sadržaju udžbenika naučno dokazane činjenice, ukazuje i Biljana Stojković, profesorka Biološkog fakulteta i opoziciona političarka.
Učestvovala je u izradi programa biologije.
"To nije bilo urađeno 'preko noći', to je bio tim stručnjaka, uključeni su i nastavnici u školama, plan i program se menjao iz korena, sa ciljem da se osavremeni - da znanje iz biologije možete da primenite u razumevanju sveta oko sebe", podsetila je Stojković.
Zahteve desničarskih partija vidi kao "cenzuru".
"Ja ne razumem da će bilo ko naterati nastavnike biologije da ne govorimo o onome što jesu naučna znanja. To će naići na veliki otpor biološke struke", dodaje.
Ukoliko bi do promene udžbenika došlo, Stojković to opisuje kao "kapitulaciju države pred klerikalnim i nacionalističkim strujama koje postaju sve jače".
Vaš browser nepodržava HTML5
Ko je protiv udžbenika?
Beograd se tokom avgusta 2022. pripremao za Evroprajd, međunarodnu manifestaciju koja promoviše LGBT prava.
Protivnici, desničarske partije i neformalne organizacije, istupali su u delu medija i na društvenim mrežama. Javni prostor, pored ostalog, ispunile su i neistine o LGBT zajednici i govor mržnje.
Uz zahtev da se Evroprajd zabrani, desnica je digla glas protiv lekcija u nastavnom programu Srbije u kojima se pominje LGBT zajednica.
Dobili su podršku crkve.
Kada je poglavar Srpske pravoslavne crkve Porfirije zatražio da se povuče udžbenik biologije za osmi razred, ocenio je da on "nameće neprihvatljivu LGBT ideologiju".
Kako je istakao, pravoslavni hrišćani "ne mogu da prihvate nametanje novih društvenih normi koje nije propagirao Bog".
Pročitajte i ovo: Poruke žrtve nasilja prvog Prajda: Kad ti je rat nametnut, onda se borišDveri za povlačenje osam udžbenika
Parlamentarna stranka desnice Dveri otišla je korak dalje.
Lider Dveri Boško Obradović je 18. septembra zatražio povlačenje osam udžbenika za osnovne i srednje škole.
"Sporne LGBT sadržaje pronašao sam u pet udžbenika biologije za 8. razred, jednom udžbeniku istorije za 8. razred, udžbeniku sociologije za 4. razred srednje škole i priručniku za građansko vaspitanje za gimnazije", naveo je Obradović u pisanoj izjavi 18. septembra.
Zatražio je hitnu sednicu Odbora za obrazovanje u Skupštini Srbije, a najavio je i plan Dveri da parlamentu predlože zakon o zabrani "promovisanja homoseksualne propagande i transrodnosti maloletnicima".
Prema oceni Obradovića, "LGBT pokret pokušava da nametne svoju ideologiju prosvetnom sistemu, iako je ta ideologija potpuno nenaučna i neustavna".
Istakao je i da se "predaje đacima u najosetljivijem periodu odrastanja".
Dveri su među tri desno orijentisane partije koje su nakon izbora u proleće 2022. godine ušle u parlament – uz Zavetnike i koaliciju Nada. Imaju 35 od ukupno 250 poslanika u Skupštini.
Srpska pravoslavna crkva je među institucijama koje imaju najveće poverenje građana, iza vatrogasaca i vojske, pokazalo je istraživanje nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Na poslednjem popisu, 2011. godine, 85 građana izjasnili su se kao pravoslavni vernici, a crkva i država gaje tradicionalno bliske odnose.
Evropski parlament je u rezoluciji, donetoj u martu ove godine, ukazao da su evropski zastupnici zabrinuti zbog "pokušaja Pravoslavne crkve da u zemljama kao što su Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, posebno u entitetu Republika Srpska, promoviše Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrednosti i ojača odnose između države i Crkve".
SPC je takve navode negirala.
Vaš browser nepodržava HTML5
Šta je tražio ministar?
Nakon patrijarhove inicijative da se udžbenik biologije povuče, zahtev ministra prosvete Branka Ružića da se on preispita pravdan je "polemikom koja je prisutna u javnosti".
Kako je saopštilo ministarstvo, Ružić je od Nacionalnog prosvetnog saveta zatražio da se izjasni "da li je program u skladu sa naučnim teorijama", kao i "da li se i kroz njih odražava nacionalni interes, i da li je to u najboljem interesu po obrazovanje naše dece".
Nacionalni prosvetni savet se u narednim danima oglasio – da će nakon pribavljanja stručnih mišljenja naučnih institucija sazvati vanrednu sednicu, a da će svoje zaključke, koji nisu pravno obavezujući proslediti ministru.
Reagujući na saopštenje ministra, profesorka Biljana Stojković naglašava da se u nauci ne može tražiti "nacionalni interes", jer ne postoje "srpska biologija, fizika ili hemija".
Dodala je da je inicijativa ministra pokazuje da je "poklekao pred uticajima onih koji ne bi smeli da se pitaju za nastavni program, posebno kada je reč o prirodnim, egzaktnim naukama koje se zasnivaju na podacima i istraživanjima".
Ministarstvo prosvete nije odgovorilo na upit RSE.
Pročitajte i ovo: Stručnjak za LGBT politiku u Evropi: Bili smo svedoci političkog pozorišta u BeograduŠta piše u udžbenicima?
Za osmi razred su u školskoj 2022/2023 godini u upotrebi udžbenici biologije osam različitih izdavača, koji imaju dozvolu Ministarstva prosvete.
U jednom od udžbenika piše:
U lekciji se pominju i rodni identitet i promena pola – medicinska tranzicija:
Ovi pasusi deljeni su društvenim mrežama, uz ocenu da je to "propagiranje nastranosti i izopačenosti našoj deci".
Profesorka Biljana Stojković naglašava da ove lekcije opisuju prirodne fenomene koji nisu isključivi samo za ljude, već i za druge životinjske vrste.
"Očigledno da postoje neke retrogradne strukture čiji je cilj da ova naučna znanja kriju. Deca bi time bila uskraćena za znanja da pojedine manjinske grupe uopšte postoje u našem društvu, bila bi uskraćena za razumevanje tolerancije i kako svet oko njih izgleda", istakla je.
U jednom od udžbenika istorije za osmi razred, desnici je problematičan sledeći pasus:
Dok desnica ove rečenice naziva "sramotom", Ana Petrović iz organizacije "Da se zna" ističe da u njima nema ništa sporno.
"Ovo je samo jedan pasus u udžbeniku. Ne promoviše nikakvu ideologiju, ne promoviše čak ni LGBT zajednicu, već samo objašnjava šta je aktivizam unutar zajednice", objašnjava.
Petrović upozorava i da je, uprkos lekcijama o LGBT zajednici u udžbenicima, homofobija u školama i dalje prisutna.
"Nedovoljno su zastupljene teme o LGBT, niti se na pravi način o njima komunicira. Zavisimo od dobre volje predmetnog profesora da li će o tim temama predavati na času", naglasila je.
Pročitajte i ovo: Šef policije Srbije traži 'državno' pisanje udžbenika istorijeKo piše udžbenike u Srbiji?
U Srbiji je tržište udžbenika za privatne izdavače otvoreno 2010. godine.
Pre toga za svaki razred i svaki predmet postojao je po jedan udžbenik, a autor je bilo javno preduzeće – Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
Zavod izdaje svoje udžbenike i danas, s tim što na tržištu posluje i više privatnih izdavača koji su registrovani za tu delatnost.
Kako se odobravaju udžbenici?
Postupak odobravanja udžbenika regulisan je Zakonom o udžbenicima. On uređuje "pripremanje, odobravanje, izbor, izdavanje, povlačenje i praćenje udžbenika" i drugih nastavnih sredstava.
Prvo se donosi nastavni plan za određeni predmet. Donosi ga država, a ne izdavači.
Procedura je sledeća – nastavni plan predlaže Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. O predlogu Zavoda mišljenje daje Nacionalni prosvetni savet, a konačnu reč ima ministar. On usvaja nastavni plan.
Izdavači potom pišu udžbenike po usvojenom planu i šalju ih Zavodu, koji daje stručnu ocenu udžbenika.
Ukoliko udžbenik ispuni sve kriterijume, postupak se završava rešenjem Ministarstva da se udžbenik stavlja u upotrebu. Nakon toga škole iz kataloga ministarstva biraju koje će udžbenike koristiti.
Pročitajte i ovo: LGBT u školskom gradivu: Udžbenici i diskriminacijaŠta je poručio Zavod?
Na inicijativu da se preispita udžbenik biologije za osmi razred reagovao je Zavod za unapređenje obrazovanja.
Za RSE napominju da su 2019. godine predložili nastavni program koji je u skladu sa prihvaćenim teorijama i činjenicama, kao i sa ciljevima obrazovanja i vaspitanja koje propisuje zakon.
U procesu odobravanja udžbenika, ističu, nije bilo nikakvih problema.
"Udžbenik (biologije) je predložen za odobravanje prema činjenicama iz programa iza kojih stoje naučne institucije i u upotrebi je godinu dana", stoji u odgovoru Zavoda.
Dodaju da svaki građanin "ima pravo da podnese zahtev za preispitivanje bilo koje odluke, kroz institucionalni način".
Građani u 'apelu za sekularnu državu'
Kao odgovor na poteze Srpske pravoslavne crkve, više od 200 javnih ličnosti potpisalo je 19. septembra "Apel za sekularnu državu".
Pozivaju institucije i građane da se suprotstave "sve opsežnijoj klerikalizaciji države". Potpisnici, pored ostalog, ističu da je nedopustivo da SPC određuje sadržaje školskih programa i udžbenika.
"Time se negira nauka, šire teorije zavere i mitomanija, a čitave generacije vaspitavaju u duhu najkonzervativnijeg mračnjaštva, nesposobne da žive u modernom svetu i idu u korak sa svojim okruženjem", navodi se u apelu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Mađarska u sporu sa EU zbog anti LGBT zakona
"LGBT ideologija" izraz je koji, u pokušaju da diskredituju LGBT zajednicu, koriste i desničarski lideri u Evropi – poput premijera Mađarske Viktora Orbana.
Takozvani mađarski "zakon protiv pedofilije", koji pored ostalog zabranjuje "promovisanje" homoseksualnosti, stupio je na snagu prošle godine - uprkos brojnim upozorenjima iz Brisela i oštrim reakcijama evropskih zvaničnika.
Dok je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (von der Leyen) sporni zakon u Mađarskoj nazvala "sramotom", Orban je u više navrata je izneo uveravanja da zakon nije homofobičan i da ima za cilj da "zaštiti prava dece".
Zbog tog zakona je Evropska komisija 15. jula ove godine Mađarsku izvela pred Evropski sud pravde.
Rusija priprema izmene zakona o 'gej propagandi'
U avgustu 2022. godine, ruska Duma je u proceduru stavila izmene takozvanog zakona o gej propagandi iz 2013. godine. Taj zakon zabranjuje građanima i pravnim licima da promovišu homoseksualne odnose deci.
Pročitajte i ovo: Ruska LGBT zajednica se priprema na veći progon zbog strožeg zakona o propagandiIzmene bi, ukoliko budu usvojene, u potpunosti zabranile "propagandu netradicionalnih seksualnih veza".
Odobrilo bi se blokiranje internet stranica sa LGBT temama i zabranili filmovi za koje vlada tumači da sadrže "gej propagandu".
U predlogu zakona, promovisanje "netradicionalnih životnih stilova" ili "odbacivanje porodičnih vrednosti" bili bi zakonski izjednačeni sa pornografijom, promovisanjem nasilja ili podsticanjem rasne, etničke ili verske mržnje.
Tokom skoro 10 godina, koliko je ruski zakon na snazi, osudile su ga brojne međunarodne institucije i nevladine organizacije.
Pet godina nakon njegovog usvajanja, međunarodna nevladina organizacija Human Rights Watch (HRW) ocenila je da je zakon povećao društvenu netrpeljivost sa kojom su se seksualne manjine dugo suočavale u Rusiji - nazivajući zakon klasičnim primerom političke homofobije.