Ministarstvo vanjskih poslova je 27. septembra diplomatskom notom obavijestilo Sjedinjene Američke Države (SAD) da raskidaju Sporazum sa tom državom o izuzeću njihovih državljana iz nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda, saopšteno je iz crnogorske Vlade 11. oktobra.
Četiri dana kasnije, Evropskoj komisiji dostavljena je kopija note, navodi se u istom saopštenju.
Kako su precizirali, raskid stupa na snagu godinu nakon obavještenja.
Naime, raskid ovog Sporazuma, uslov je za dalji napredak Crne Gore ka EU i zatvaranje poglavlja 31 - vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.
Vlada planira da ovo, i još tri poglavlja, zatvori do kraja godine.
Portparol State Departmenta je sredinom septembra za RSE poručio da SAD podržavaju pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji a da će o samom Sporazumu razgovarati "kao saveznici i prijatelji".
Crna Gora je ovaj Sporazum sa SAD sklopila 2007.
Pročitajte i ovo: Crna Gora i SAD pregovaraju o sudbini Sporazuma o neizručivanju američkih građana Sudu u HaguZašto je ovaj Ugovor sporan za EU?
SAD nisu potpisale Rimski statut, kojim je Međunarodni krivični sud osnovan, dok EU od početka podržava tu instituciju.
Zato Evropska komisija (EK) u svakom Izvještaju o napretku Crne Gore ukazuje na spornost ovog Sporazuma.
U posljednjem Izvještaju o napretku EK podsjeća da Crna Gora ima sporazum o imunitetu sa SAD, koji omogućava izuzeće američkih državljana od jurisdikcije Međunarodnog krivičnog suda, gdje bi mogli biti optuženi za genocid, ratne i zločine protiv čovječnosti.
"Čineći to, zemlja se (Crna Gora) ne pridržava zajedničkih stavova EU o integritetu Rimskog statuta ili srodnih vodećih principa EU o bilateralnim sporazumima o imunitetu", piše u Izvještaju.
Portparol Evropske komisije Peter Stano kazao je ranije za RSE da vjeruje da će Crna Gora preduzeti neophodne korake da se uskladi sa stavom EU i obezbijedi punu saradnju sa Sudom.
Amerika je ovaj Ugovor sklopila sa 120 zemalja, a od država regiona sa Bosnom i Hercegovinom, Albanijom i Sjevernom Makedonijom.
Vašington je potrebu potpisivanja ovakvog ugovora objašnjavao mogućim političkim optužnicama protiv državljana SAD.
Crna Gora je u pregovorima 12 godina, otvorila je 33, a privremeno zatvorila tri poglavlja.