Španska socijalistička radnička partija (PSOE) postigla je dogovor s katalonskom separatističkom strankom Junts (Zajedno) o amnestiji za potencijalno hiljade ljudi uključenih u neuspjele pokušaje odcjepljenja regije u zamjenu za ključnu podršku vršiocu družnosti španskog premijera Pedra Sancheza u osnivanju nove vlade.
Kontroverzni plan o amnestiji je izazvao žestoke osude konzervativnih političara i sudija, višednevne ulične proteste širom zemlje ali i "ozbiljnu zabrinutost" Brisela, pišu svjetski mediji.
'Novo poglavlje'
Socijalistički zastupnik i stranački zvaničnik Santos Cerdan najavio je dogovor Socijalista nakon što je zapečatio sporazum sa strankom koju vodi Carles Puigdemont, koji je pobjegao u Belgiju nakon što je prevodio neuspjeli pokušaj za nezavisnost Katalonije 2017. , javila agencija Associated Press.
"Ovo je politički sporazum i sporazum o amnestiji", rekao je Cedran u četvrtak, 9. novembra u Briselu.
Sanchez, socijalista i španski čelnik od 2018., i dalje treba podršku male baskijske stranke, što će vjerovatno postići.
Amnestija je bila ključni dio teških pregovora predstavnika Sanchezove privremene ljevičarske vlade kako bi dobili podršku dvije katalonske stranke za nezavisnost.
Podrška Puigdemontove stranke Junts i njihove rivalske stranke Republikanske ljevice Katalonije, koja je prošle sedmice dala podršku Sanchezu, od vitalnog je značaja za Sanchez da bude ponovo izabran za premijera nakon neuvjerljivih nacionalnih izbora u julu.
Iako dvije radikalne stranke imaju samo sedam mjesta u parlamentu od 350 članova, samo one mogu staviti Sancheza preko potrebnog praga od 176 glasova na sjednici koja bi se trebala održati narednih dana. Ako se nijedna vlada ne bude formirala do 27. novembra, parlament će biti raspušten i novi izbori će biti raspisani za januar.
Amnestija bi koristila brojnim ljudima, od malih vladinih službenika do običnih građana, koji su upali u pravne probleme zbog svoje uloge u pokušaju ilegalnog odcjepljenja Katalonije koji je doveo Španiju na ivicu raspada prije šest godina. S obzirom na to da se za mnoge Špance Puigdemonta smatra državnim neprijateljem, svaki dogovor koji mu ide u korist je politički toksičan.
Cedrán je rekao da će zakon o amnestiji, za koji će biti potrebna podrška nekoliko manjih ljevičarskih i regionalističkih partija da bude usvojen, obuhvatiti sve zločine i navodne zločine u vezi s katalonskim separatističkim pokretom od 2012. do sada.
"Prošlo je šest godina (od pokušaja secesije), a sukob je još uvijek neriješen", rekao je Cedran. "Naš cilj je da započnemo novo poglavlje... gdje greške iz prošlosti više nisu prepreka za prevazilaženje."
Sporne tačke oko pregovora
Najspornije tačke tokom pregovora Socijalista i Juntsa bile su koje vrste krivičnih djela će biti obuhvaćene amnestijom i da li su separatisti spremni da se eksplicitno odreknu dalje jednostrane akcije, ukazuje Reuters.
Među korisnicima amnestije je i Carles Puigdemont, vođa Juntsa koji trenutno živi u egzilu u Belgiji, zbog optužbi za neposlušnost i pronevjeru s kojima se i sam suočava kao vođa Katalonije tokom separatističke akcije koja je došla do vrhunca glasanjem i jednostranim proglašenjem nezavisnosti 2017.
Ako španski Kongres odobri amnestiju, Puigdemont bi se mogao vratiti u Španiju i potencijalno se kandidovati za funkciju, ističe agencija, dodajući da bi amnestija mogla osloboditi čak 1.400 aktivista i političara uključenih u pokušaj odvajanja Katalonije od Španije.
- Sud EU oduzeo europoslanički imunitet lideru katalonskih separatista
- Lider katalonskih separatista oslobođen do sljedećeg ročišta
- Belgija obustavila proces izručenja Puigdemonta Španiji
Amnestija bi bila najveća u Španiji od opšteg oprosta za zločine počinjene tokom diktature Francisca Franka iz 1977. i prvi zakon o amnestiji odobren u Evropskoj uniji od 1991. godine, prema španskom istraživačkom vijeću CSIC.
Potencijalna amnestija naišla je na žestoku osudu Sanchezovih konzervativnih protivnika koji ga optužuju da je stavio na kocku vladavinu prava u Španiji radi vlastite političke koristi.
Reagujući na vijesti o dogovoru u četvrtak, glavni opozicioni glasnogovornik Narodne stranke desnog centra Cuca Gamarra rekao je da Španija gleda na sporazum kao na "sraman i ponižavajući dogovor".
Brisel traži odgovore
Didier Reynders, komesar EU za pravosuđe, zatražio je više informacija od Madrida o planu amnestije u pismu koje je poslano 8. novembra, u trenutku kada su napetosti ključale u Španiji, napisao je The Financial Times.
U pismu španskim ministrima pravde i parlamentarnih odnosa, Reynders, liberalni belgijski političar, napisao je da se "sada izražava ozbiljna zabrinutost u vezi s tekućim razgovorima o mogućem usvajanju zakona o amnestiji".
On je priznao da nijedan formalni prijedlog nije objavljen, ali je rekao da je "ovo postalo pitanje od velike važnosti u javnoj raspravi i po ovom pitanju je kontaktirana (Evropska) komisija".
Reynders je zatražio "detaljnije informacije, posebno u pogledu ličnog, materijalnog i vremenskog obima ovog predviđenog zakona".
U odgovoru Reyndersu, Felix Bolanos, španski ministar za parlamentarne odnose, je, kako prenosi londonski list, napisao: "Ako zakon o amnestiji bude registrovan (u parlamentu), budite sigurni da ćemo vam objasniti sve detalje takvog zakona, kao i poziciju naše vlade".
Pregovori Puigdemonta i socijalista trajali su nekoliko sedmica, ali su naišli na probleme ovih dana kada su iz stranke Junts izrazili zabrinutost povodom poteza konzervativnih španskih sudija protiv amnestije.
Jedan sudija je rekao da je Puigdemont pod istragom zbog navodne "rukovodeće" uloge koja bi se mogla klasifikovati kao "terorizam" u katalonskoj grupi pod nazivom Demokratski cunami, koja je bila uključena u nasilne proteste.
Neki članovi španskog Generalnog sudskog vijeća, koje upravlja sudijama, kritikovali su plan amnestije u izjavi, izražavajući "intenzivnu zabrinutost i pustoš zbog degradacije, ako ne i ukidanja, vladavine prava u Španiji".
Protesti širom Španije
Zbog plana o amnestiji hiljade demonstranata učestvovalo je na višednevnim napetim protestima širom Španije, ističe Agence-France Presse.
Skoro 7.000 demonstranata okupilo se 7. novembra noseći plakate sa natpisima "Ne amnestiji" i "Španija ne plaća izdajnike". Noć ranije, nekoliko hiljada demonstranata okupilo se ispred sjedišta Španske socijalističke radničke partije (PSOE) u Madridu, Barseloni i Valensiji.
Alberto Nunez Feijoo, šef opozicione konzervativne Narodne stranke (PP), rekao je na sastanku 4. novembra da je "razmjena glasova za nekažnjivost korupcija" i obećao dan kasnije na mitingu u Valensiji da će "braniti Španiju".
Stranka PP je, dodaje France Presse, imala najviše glasova na julskim parlamentarnim izborima, ali nije uspjela formirati koaliciju. Opozicija optužuje Sancheza, koji se nekada protivio amnestiji, da je spreman na sve kako bi ostao na vlasti.
Pitanje 'društvenog mira'
Sanchez je amnestiju predstavio kao posljednju od nekoliko mjera njegove vlade koje imaju za cilj smirivanje tenzija u Kataloniji povezanih s teritorijalnim pitanjem, ističe BBC, dodajući da je njegova administracija ranije pomilovala devet lidera koji su bili zatvoreni zbog svog učešća u neuspjelom pokušaju secesije.
Pročitajte i ovo: Vlada Španije pomilovala devet katalonskih lideraNaknadno je revidirao krivični zakon kako bi eliminisao krivično djelo pobune i izmijenio krivično djelo zloupotrebe javnih sredstava, što su promjene koje su išle u korist katalonskih separatističkih lidera.
S druge strane, desničarska opozicija tvrdi da inicijativa o amnestiji krši ustav i ohrabruje katalonske separatiste da učine još jedan pokušaj odcjepljenja, ugrožavajući tako teritorijalno jedinstvo Španije.
Bivši premijer iz PP José María Aznar opisao je Sancheza kao "opasnost za špansku ustavnu demokratiju", dok je Santiago Abascal, vođa krajnje desničarske stranke Vox, pozvao na "stalnu, stalnu i veću mobilizaciju" protiv amnestije i pozvao policajce da ne poslušaju "nezakonita" naređenja svojih nadređenih tokom protesta.
Felipe Gonzalez, bivši socijalistički premijer, rekao je da amnestija prijeti da će "uništiti društveni mir" u Španiji dajući osuđenim katalonskim političarima poseban tretman.
Vaš browser nepodržava HTML5