Kada je 24. juna neurolog Arben Taravari po drugi put zasjeo u ministarsku fotelju u resoru zdravstva (nakratko je na istoj poziciji bio 2017.), dočekao ga je pacijent koji je trebao reanimaciju.
Tako ljekari i udruženja pacijenata opisuju trenutno stanje u zdravstvu na početku mandata nove makedonske vlade koja je obećala efikasan i dostupan zdravstveni sistem u čijem će centru biti pacijent, navela je vlada u programu rada koji je premijer Hristijan Mickoski podnio Sobranju.
"Zdravstveni sistem, kao i u većini ustanova u našoj zemlji, skoro je pa u katastrofalnom stanju. Kada je nešto u lošoj i teškoj situaciji, uvijek mi je izazov da uskočim i pokušam pomoći koliko god je to moguće", rekao je Taravari 18. juna u intervjuu u emisiji "Top tema".
A nesreće se događaju kontinuirano: sale za hirurgiju Kliničkog centra jedva funkcionišu više od tri mjeseca, a to stvara probleme kako pacijentima koji čekaju na red za operacije, tako i drugim bolnicama koje moraju da se o njima brinu.
Ljekari i medicinske sestre iseljavaju se ili odlaze u privatno zdravstvo radi boljih uslova, zbog čega je javno zdravstvo prenatrpano specijalistima i medicinskim osobljem.
čitajte Prvi radni dan nove makedonske vladeNedostatak medicinskog osoblja je najviše vidljiv na Klinici za onkologiju u vrijeme kada se broj oboljelih od karcinoma rapidno povećava, pa pacijenti satima čekaju na liječenje.
"Trenutna zdravstvena situacija je teško održiva. Zdravstveni sistem je zatvoreni sistem spojenih posuda. Negdje u dijelu tog sistema ako nešto ne radi kako treba, to ne može a da ne utiče na sve ostale spojeve. Ko zna koliko je još problematičnih situacija ispod površine. Ne samo da u svim klinikama ne ide glatko, tako je i u svim drugim zdravstvenim ustanovama", rekao je za Radio Slobodna Evropa epidemiolog i bivši ministar zdravlja, Dragan Danilovski.
Problem su i male plate, neriješen status radnika i privatnih specijalista, bolnice čija se infrastruktura raspada ili su nedovršene, nedostatak lijekova i ostali problemi koji čine nezadovoljne i zdravstvene radnike i pacijente.
Osim toga, novi Klinički centar najavljivalo je nekoliko prethodnih vlada, međutim, niti jedna ga još nije počela graditi.
Kao alternativno rješenje predlaže se spajanje klinika u Klinički centar u Skoplju, što je također obećanje vlade premijera Mickoskog.
VMRO-DPMNE obećao 500 novih radnih mjesta
"Vlada će izraditi plan optimizacije zdravstvenog sistema i značajna ulaganja u jačanje javnog zdravlja, ulaganje u kadrove, medicinsku opremu i infrastrukturu, kontinuiranu edukaciju i prenos znanja medicinskog osoblja prema najboljim svjetskim standardima i novim metodama", navodi se u programu vlade.
U stranačkom programu VMRO-DPMNE, s druge strane, obećanja su bila konkretnija.
"Pokrenućemo proceduru za novih 500 hitnih zapošljavanja za zdravstveno osoblje sa neriješenim statusom u prvih 100 dana. VMRO-DPMNE će u okviru ekonomskih mogućnosti države, napraviti plan za viši stepen i pošteno zapošljavanje svih zdravstvenih radnika ustanove koje godinama rade bez uređenog radnog odnosa", ističe se u programu VMRO-DPMNE.
Novi ministar zdravlja je djelimično ispunio obećanje iz vladinog programa da će biti ukinuti organizacioni (ekonomski) direktori klinika.
Taravari je u prva dva dana smijenio devet od 14 vršilaca dužnosti organizacioni direktor među kojima i Besiju Iljazi sa Klinike za toksikologiju, čiju su smjenu zatražili neki od zaposlenih.
Ostalima je Taravari najavio smjenu kada se izvrše potrebne zakonske izmjene.
Vlada u programu obećava i modernizaciju bolnica, nabavku novih i modernih aparata, pristupačnih i jeftinijih lijekova, skrining na maligne bolesti, pravovremenu terapiju za hronične, rijetke i maligne bolesti, regionalne bolnice, izradu Nacionalne zdravstvene strategije, te punu digitalizacija zdravstvenog sistema.
Taravari je rekao da će njegov fokus biti javno zdravstvo, s obzirom na to da "Makedonija je među najluksuznijim i najbolje organizovanim zdravstvenim sistemima, dok je javno zdravlje na ivici potpunog kolapsa", kako je ocijenio prije preuzimanja dužnosti.
Velika obećanja, velika očekivanja
Pacijenti i zdravstveni radnici očekuju bolje uslove i za liječenje i za rad.
"Zdravstvo je u haosu, ali sve se može uraditi ako neko to želi i ako je raspoložen za saradnju. U slučaju rijetkih bolesti, uglavnom je riječ o administrativnim problemima vezanim za registraciju bolesti, tendere i nabavku lijekova, ali se oni lako rješavaju ako postoji čvrsta ruka da ih vodi. Uvijek očekujemo bolje, a najčešće dobijemo desetinu onoga što tražimo. Međutim, sa svakim novim ministrom imamo određena poboljšanja, ne stojimo na mjestu", kaže za Radio Slobodna Evropa predsjednica Udruženja "Život za izazove", Vesna Aleksovska.
možda vas zanima Laboratorija u Njemačkoj utvrđuje šta je zatvorilo operacione sale u Kliničkom centru SkopljePrivatni specijalisti, pak, očekuju da budu uključeni u najavljena nova zapošljavanja u zdravstvu. Oko 400 njih, koji godinama rade sa neriješenim statusom i koji su u aprilu stupili u generalni štrajk, i dalje su zabrinuti.
"Želim da budem optimista da će se nova zapošljavanja zaista realizovati i da će se odnositi i na nas. Imali smo tri zahtjeva (veće plate, zdravstveno osiguranje i zapošljavanje) i do sada nijedan nije ispunjen. Zatražićemo sastanak sa novim ministrom zdravlja da vidimo kakav je njegov stav o našim zahtjevima", kaže za Radio Slobodna Evropa privatna specijalistkinja, Hristina Ilioska Česlaroska.
Ministar zdravlja je optimista da će popuniti "rupe" kadrovima u zdravstvenim ustanovama.
"Nadam se da ćemo do kraja godine imati veliki broj zapošljavanja, posebno u zdravstvu", rekao je Taravari 25. juna, ukazujući na privatne specijaliste i 1.200 zaposlenih na određeno vrijeme.
Nova makedonska vlada je započela promjene u zdravstvu smjenom nekih od dosadašnjih direktora u klinikama i bolnicama u Skoplju.
Premijer Mickoski je prvog radnog dana posjetio bolnicu u Štipu i najavio da će njena izgradnja biti prioritet za ulaganja u zdravstvo.
Bolnica je počela da se gradi 2016. godine, ali osam godina kasnije još nije završena.