Verma: Nadamo se stepenu normalizacije između Kosova i Srbije koji bi doveo do međusobnog priznanja

Zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse, Richard R. Verma (arhivska fotografija)

Zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard R. Verma rekao je da se nada da će se proces normalizacije odnosa između Kosova i Srbije završiti obostranim priznavanjem.

Verma je u intervjuu za KTV ponovio svoju podršku briselskom dijalogu, rekavši da je važno da strane ispune obaveze koje su preuzele godinama unazad.

"Mislim da se svi nadamo stepenu normalizacije koji bi doveo do međusobnog priznavanja. Ali, da bi se došlo do te tačke, potrebno je preduzeti nekoliko koraka i vjerujem da je to nešto i mislim da će proces dijaloga, uz posredovanje EU, dovesti do te tačke, ako se pravilno implementira", rekao je on.

Pročitajte i ovo: 'Mladi zbog politike trpe posledice nedostatka normalizacije Kosova i Srbije'

Kosovo i Srbija vode dijalog o normalizaciji odnosa od 2011. godine. Strane su 2023. godine postigle Sporazum o putu normalizacije odnosa i Aneks za njegovu implementaciju.

Sporazum od 11 članova, između ostalog, predviđa nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu, međusobno priznavanje državnih simbola, kako Srbija ne bi blokirala članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, a od Prištine i Beograda se zahtijeva da takođe implementiraju sve prethodne dogovore postignute tokom dijaloga.

Međutim, ovaj sporazum, prema ocjeni EU, strane nisu počele da implementiraju.

Pročitajte i ovo: Kosovo i SAD će finalizovati sporazum o 'strateškom dijalogu', poručila Osmani

Upitan o garancijama koje međunarodna zajednica može dati Kosovu ako sprovede svoj dio sporazuma, Verma je rekao da je ovaj sporazum obavezujući, uprkos tome što je Srbija izrazila rezerve prema njemu.

Beograd je odbio da potpiše ovaj sporazum, ali je EU rekla da je on obavezujući za strane.

"Smatramo da su uslovi sporazuma pravno obavezujući i da su obe zemlje posvećene principima ovog sporazuma. Dakle, ono što mislim da je u interesu ne samo bilateralnih odnosa Srbije i Kosova, već i regionalne bezbjednosti, kao i napretka ljudi, kako bi obje zemlje mogle da sjednu i rade na rješavanju ovog pitanja”, rekao je visoki američki zvaničnik.

Prošle godine, Vlada Kosova na čelu sa Aljbinom Kurtijem (Albin Kurti) suočila se sa kritikama Vašingtona zbog nekoliko akcija na sjeveru Kosova, koje su SAD i EU opisali kao jednostrane akcije.

Verma je rekao da kada Vašington i Priština imaju izazove i nesuglasice "o njima otvoreno razgovaramo".

"I spomenuo sam da ponekad jednostrane akcije, kao što je naprimjer zatvaranje nekih institucija, takođe mogu poslati pogrešan signal o tome gdje se kosovski Srbi uklapaju u društvo i mislim da je to predstavljalo izazov za dalji napredak i lakši dijalog između dvije države", rekao je on, dodajući da su sastanci koje je tokom dana imao sa Kurtijem i predsednicom Vjosom Osmani bili "veoma dobri".

Verma je u posjeti Kosovu u okviru svoje turneje po Zapadnom Balkanu, gdje je 8. januara boravio u Albaniji, a završiće posjetom u Srbiji 11. januara, saopštio je američki StateDepartment.

Vermina posjeta dolazi deset dana prije nego što će administracija Joa Bidena završiti svoj mandat a novoizabrani predsjednik Donald Trump se vratiti u Bijelu kuću.