Lider 'Kreni Promeni' najavio da napušta Skupštinu grada Beograda

Savo Manojlović, lider opozicionog pokreta "Kreni promeni", glasa na biračkom mestu tokom lokalnih izbora u Beogradu, Srbija, 2. juna 2024.

Lider pokreta "Kreni Promeni" Savo Manojlović saopštio je 6. juna da je taj pokret doneo odluku da napušta Skupštinu grada Beograda i opštinsku skupštinu Novog Beograda.

"Zbog izbornih mahinacija koje su se desile odbijamo da učestvujemo na ovaj način u potpunom kršenju ustava i demokratije koja se dešava", rekao je on na konferenciji za novinare, prenosi Beta.

Manojlović je rekao da se u više mesta u Srbiji dešava prekrajanje izbornih spiskova.

"To je direktan uvod u diktaturu", rekao je Manojlović i dodao da je skoro nemoguće da rezultati na svakom mestu "budu naštelovani u korist vladajuće koalicije".

On je rekao i da će pokret napustiti skupštinu nakon što mandati budu verifikovani.

"Odborničke naknade iz budžeta nećemo prihvatiti, ali prihvatićemo tehnički jer bi ostavkama i proces dugo trajao i naši mandati završili strankama na vlasti", rekao je Manojlović.

Kada je reč o Nišu, "Kreni Promeni", kako je rekao, neće napuštati gradsku skupštinu jer bi time naštetio građanima.

Pročitajte i ovo: Opozicija u Srbiji ne prihvata poziv za napuštanje institucija

Dodao je da su o ovim koracima obaveštene sve opozicione liste.

Manojlović, čiji je pokret ostvario najbolji rezultat među opozicijom na lokalnim izborima u Beogradu, 4. juna je uputio poziv opoziciji za napuštanje institucija i građansku neposlušnost nakon lokalnih izbora u Srbiji zbog navodnih izbornih nepravilnosti. Ovaj poziv nije imao odjeka u opoziciji.

Pojedine opozicione stranke tražile su na uvid zapisnike sa biračkih mesta u Beogradu jer, kako su navele, sumnjaju u njihovu regularnost.

Opozicija tvrdi da je u opštini Novi Beograd vlast Srpske napredne stranke (SNS) prepravljala rezultate u izbornoj noći u svoju korist, a u toj opštini organizovani su i protesti.

Opozicija je optužbe zbog izbornih nepravilnosti iznela i u Nišu, na jugu Srbije, i prigovore podnela Gradskoj izbornoj komisiji (GIK).

Posmatračka misija organizacije CRTA saopštila je 3. juna da izbori u Beogradu nisu bili pošteni i da je zbog nepravilnosti koje je sprovodila vlast upitan njen legitimitet.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i član SNS izjavio je 4. juna da na izborima nije bilo nepravilnosti i da je potrebno dozvoliti uvid u sav izborni materijal sa lokalnih izbora.

Izbori u Srbiji su 2. juna održani u 89 gradova i opština, a vladajuća Srpska napredna stranka proglasila je pobedu u većini gradova i opština.

Pročitajte i ovo: Kako je opozicija izgubila šansu za Beograd